Robot kartezjański hitem targów Plastpol [ZDJĘCIA, WIDEO]

Data publikacji: 21.09.2021 13:45
Autor: Paulina Michta / Kategoria: Wiadomości z regionu
21.09.2021. Kielce. Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol

21.09.2021. Kielce. Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Wtryskarki elektryczne, wytłaczarki, czy regranulaty można zobaczyć na tegorocznych Międzynarodowych Targach Plastpol, które odbywają się na terenie Targów Kielce. Ponad 300 wystawców z wielu krajów do czwartku prezentuje najnowsze osiągnięcia i technologie w produkcji tworzyw sztucznych.

Największym zainteresowaniem cieszą się wtryskarki elektryczne, czyli sprzęt do produkcji elementów plastikowych. Jak mówi Adam Brzozowski, inżynier serwisu firmy Fanuc Polska, proces rozpoczyna się od pomysłu, stworzenia metalowej formy, zaaplikowania jej do maszyny i oczekiwania na efekt.

- Jest to wtryskarka elektryczna z siłą zwarcia 65 ton, jedna z najbardziej precyzyjnych maszyn tego typu na rynku. Proces powstawania produktu nie jest skomplikowany, montujemy do niej formę i czekamy na gotowy efekt. Czas w jakim dany element powstaje jest zależny od wielkości, grubości, kształtu i materiału, z jakiego ma być wykonany. Na otrzymanie dwóch sztuk detalu, który jest w produkcji potrzebujemy około 22 sekund, ale są takie elementy, które można wykonać w ciągu 5 lub 8 sekund. Ilość tworzyw, z jakich można korzystać jest absolutnie nieskończona, a w tej kwestii ogranicza nas tylko wyobraźnia - wyjaśnia inżynier serwisu.

Do produkcji elementów z tworzyw sztucznych niezbędna jest też wytłaczarka, z której powstają elementy takie jak np. plastikowe rury. - Najpierw następuje klasyfikacja materiału, a potem proces odlewania, który trwa cały czas. Im więcej czasu poświęcimy przy wytłaczarce, tym lepszy będzie finalny efekt - mówi Tymoteusz Ciechanowicz, specjalista z Insidesite and Service.

Tworzywa sztuczne mogą dostać drugie życie, a to dzięki regranulatom, które przedstawia Michał Monikowski, handlowiec z firmy Akpol.

- Regranulaty to wtórna forma tworzywa, czyli my nadajemy drugie życie surowcom, które były pierwotnie wykorzystane do wyprodukowania produktów i materiałów, opakowań z tworzywa sztucznego. Ostateczna forma, gotowa do dalszej produkcji to forma granulatu, forma pośrednia występuje w formie płatków. Taki surowiec pozyskujemy z odpadów, które są dla nas głównym surowcem. Jeśli mamy zapotrzebowanie na granulat w kolorze terakota, wiadomo, że w głównej mierze wykorzystamy do tego doniczki i wszelkie akcesoria ogrodowe - zdradza handlowiec.

By proces przetwarzania był szybszy, pomoc zapewni robot kartezjański, który zajmuje się pobieraniem detali z wtryskarek, formowaniem kształtów, czy paletowaniem. Taki sprzęt posiada na swoim stanowisku firma Omron Electronics. Jego nazwa nawiązuje do kartezjańskiego układu trzech współrzędnych, śladem których porusza się urządzenie.

Na targach Plastpol możemy także zaopatrzyć się w plastikowe części rowerowe, które wytwarza firma BRAT Bydgoszcz.

- Produkujemy głównie części rowerowe, w oparciu o przetwórstwo tworzyw sztucznych i plastyczną obróbkę metali na zimno według najnowszych technologii. Główne części, które produkujemy to osłony łańcuchów rowerowych, uchwyty rowerowe, ale także wiele komponentów, których na pierwszy rzut oka nie widać, jak ochraniacze pod dętki rowerowe, podkładki zabezpieczające, odblaski, obejmy, czy opaski - wymienia Piotr Barlik, przedstawiciel firmy.

Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL potrwają do 23 września na terenie Targów Kielce.

Reklama