Roboty wchodzą do obór

Data publikacji: 04.10.2020 11:42
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Robot do karmienia krów

Robot do karmienia krów
Fot. A.KAczor

Innowacyjne rozwiązania w rolnictwie są coraz powszechniejsze. Przykładem może być robot do karmienia krów. Takie urządzenie stosuje Michał Matuszczyk z gospodarstwa rolnego w Modliszewicach.

Rolnik regularnie otrzymuje wyróżnienia dla najbardziej wydajnego gospodarstwa przyznawane przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Jak mówi Michał Matuszczyk, robot znacząco ułatwia żywienia zwierząt.

- Pobiera różnego rodzaju pasze z tzw. kuchni, czyli dużych zbiorników w magazynie: kiszonki, dodatki, witaminy, białko, soja, rzepak. Robot wie ile pokarmu i jakiej grupie krów podać, bo odpowiednie informacje są wprowadzone do jego systemu - tłumaczy hodowca.

Michał Matuszczyk ma 350 sztuk bydła w tym 120 krów i jak mówi podzielono je na 50 grup. Każda ma nieco inną dietę.

- Grupy identyfikujemy na podstawie wieku, płci, tego na jakim etapie laktacji jest dana krowa. Czy jest zaraz po wycieleniu, czy przed - wyjaśnia hodowca.

Robot jest samowystarczalny, sam się ładuje, ma też system awaryjnego zasilania. Jak mówi gospodarz, innowacje wprowadzone w gospodarstwie pozwoliły mu na zmniejszenie zatrudnienie o 50 proc.

Tagi do tego wpisu
Reklama