Rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża

Data publikacji: 16.10.2020 06:45
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Pomnik Jana Pawła II na placu obok katedry w Kielcach

Pomnik Jana Pawła II na placu obok katedry w Kielcach
Kielce / Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

42. lata temu, 16 października 1978 roku na Stolicę Piotrową został wybrany pierwszy w historii Polak, kardynała Karol Wojtyła. Wszyscy spodziewali się wyboru kolejnego Włocha - wspomina w rozmowie z Radiem Kielce ks. bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej.

- Byłem wtedy młodym człowiekiem, na trzecim roku w seminarium. Pamiętam doskonale ten wieczór. Pierwsza wiadomość została nam wtedy przekazana przez ówczesnego wicerektora, który nasłuchiwał watykańskich wiadomości. Było nas wtedy ok 130. Nie dowierzaliśmy. Wybuchliśmy ogromną radością - wspomina.

Co ciekawe, okazało się, że radość wybuchła nie tylko w seminarium.

- Ku naszemu zdziwieniu, głosy takiej radości słyszeliśmy także z ulicy Wesołej, gdzie naprzeciwko znajdowała się komenda milicji. Wiadomo przecież, jakimi prawami i wartościami miała się ona rządzić - dodaje biskup.

Inauguracja pontyfikatu Jana Pawła II odbyła się 22 października, podczas mszy na placu św. Piotra. Biskup Marian Florczyk podkreśla, że podczas wygłoszonej wtedy homilii Ojciec Święty wyraźnie zaznaczył, co będzie ważne podczas jego pontyfikatu.

- Zwrócił się do wszystkich z wielką pokorą, pięknym językiem i z ogromną otwartością. Poprosił najpierw, żeby otworzyć granice państw polityczne, gospodarcze i kulturowe nie dla niego, ale dla Chrystusa. Dał sygnał, że trzeba budować cywilizację opartą na Chrystusie. Pokazał, że w centrum jego zainteresowania jako papieża jest człowiek, każdy człowiek. I miłość do niego - zaznaczył biskup.

Biskup Marian Florczyk rozmawiał też o pierwszych reakcjach na wybór polskiego papieża z Włochami, gdy kilka lat później wyjechał do Rzymu na studia.

- Dla Włochów zebranych na placu był to szok. Wszyscy oczekiwali kolejnego Włocha, bo tak było od 450 lat. A tu na raz pada nazwisko: Karol Wojtyla z nie znanej niemal nikomu Polski. Jednak ten polski papież uśmiechem, otwartością, pokorą i bezpośredniością szybko zjednał sobie przychylność Włochów - dodaje.

Pontyfikat świętego Jana Pawła II był pod wieloma względami wyjątkowy. Ojciec Święty zasłynął m.in. jako papież - pielgrzym. Odwiedził w sumie 132 kraje oraz około 900 miejscowości. Najczęściej, bo aż 9 razy podczas trwającego 27 lat pontyfikatu - odwiedzał swoją ojczyznę, Polskę.

Jan Paweł II był też zawsze blisko świętych. Sam kanonizował 478 osób, a beatyfikował ponad 1 300.

Reklama