Rodzice mogą zgłaszać uwagi dotyczące kolonii i obozów

Data publikacji: 30.06.2021 13:56
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Telefon interwencyjny, dzięki któremu można zgłosić złe warunki na kolonii czy obozie sportowym uruchomiło Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty.

Katarzyna Nowacka, wicekurator mówi, że rodzice jeszcze przed wysłaniem dziecka na wakacyjny wyjazd powinni odwiedzić stronę internetową wypoczynek.mein.gov.pl.

- W pierwszej kolejności muszą sprawdzić, czy ten wypoczynek, na który wysyłają swoje dzieci jest w bazie. Jeżeli w trakcie wakacyjnego wyjazdu dziecka pojawią się jakieś nieprawidłowości, czy trudne sytuacje, albo rodzice byliby zaniepokojeni to mogą skorzystać z naszego telefonu interwencyjnego 512 172 140 - tłumaczy wicekurator.

Telefon będzie dostępny w dni robocze w godzinach od 7.30 do 15.30. Katarzyna Nowacka podkreśla, że rodzic może też powiadomić inne służby, na przykład straż pożarną albo inspekcję sanitarną. Wicekurator zapewnia, że wszystkie sygnały zgłoszone na numer interwencyjny zostaną zbadane.

- My oczywiście organizujemy kontrolę w tym wypoczynku, który zdaniem dzwoniącego nie spełnia norm. I jeżeli zgłoszenie się potwierdzi, nakażemy usunięcie nieprawidłowości. Kuratorium będzie prowadziło również kontrole planowe, planujemy sprawdzić 20 proc. wypoczynków na naszym terenie - informuje Katarzyna Nowacka.

Jeżeli, mimo uwag pokontrolnych, warunki na kolonii czy obozie się nie poprawią, kuratorium może zamknąć taki wypoczynek.

W te wakacje wymogi dla organizatorów są wyższe i wiążą się z pandemią. W ośrodkach, gdzie wypoczywają dzieci musi być pomieszczenie, które może być izolatką. Organizatorzy muszą też mieć stały kontakt z personelem medycznym.

Ze zgłoszeń w kuratorium wynika, że w lipcu i sierpniu instytucje i firmy z naszego regionu wyślą na wakacje prawie 7 tys. dzieci. Turnusy będą organizowane zarówno w naszym województwie jak i w kraju. Poza tym, 2650 dzieci weźmie udział w półkoloniach organizowanych w ich rodzinnych miejscowościach, a 300 uczniów wyjedzie za granicę. Najpopularniejsze kraje to Bułgaria, Portugalia i Grecja.

Reklama