Rodzina i najbliżsi pożegnali „Radoskóra”

Data publikacji: 01.07.2021 18:43
Autor: Piotr Kwaśniewski / Kategoria: Wiadomości z regionu
01.07.2021. Kielce. Pogrzeb Radosława Kobusa „Radoskóra”

01.07.2021. Kielce. Pogrzeb Radosława Kobusa „Radoskóra”
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

W kaplicy na cmentarzu w Cedzynie odbył się pogrzeb znanego, kieleckiego rapera „Radoskóra”. W uroczystości wzięła udział najbliższa rodzina oraz licznie zgromadzeni przyjaciele artysty.

Na kilka minut przed uroczystościami pogrzebowymi, na parkingu wśród grupy znajomych słychać było głośno odtwarzane utwory Radosława „Radoskóra” Kobusa. Wśród przybyłych znalazło się wielu przedstawicieli sceny hiphopowej, m.in.: Liroy, Borixon, Wojtas, Karaz, Jogas, Morus, Nagana, SBF oraz Krzysztof „KNT” Kozak. Oprócz muzyki nie zabrakło także wspomnień ze wspólnych nagrań czy koncertów.

- Radka wspominam bardzo ciepło. Typowa, dzisiaj byśmy powiedzieli „offowa” postać, która miała w sobie zalążek punka, wariata, rycerza. To był człowiek, który kochał wolność – mówił Marcin „Pęku” Pękalski, członek zespołu V.E.T.O., w którym występował razem z „Radoskórem”.

- Realizowałem mu wokale, byłem przy tym wszystkim i tłumaczyłem mu wszystkie rzeczy, związane z YouTubem i platformami cyfrowymi. Dwa dni przed urodzinami wysyłał mi zdjęcia, mam wideo, gdzie Radek tańczy do Chaki Khan i macha telefonem – wspomina Marek „Morus” Bodo.

Każdy z przybyłych mówił, że nagła i niespodziewana śmierć „Radoskóra” była wielkim szokiem. Wśród przybyłych był także Krzysztof „KNT” Kozak – polski promotor, wydawca oraz założyciel wytwórni muzycznej „R.R.X.”, w której wydawał „Radoskór”.

- Wspominam go jako bardzo serdecznego i wesołego chłopaka. Nie pamiętam, żebym kiedykolwiek miał z Radkiem jakiekolwiek spięcia. Był to bardzo pozytywny człowiek. To był duży szok dla mnie, jak się dowiedziałem o jego śmierci – przyznaje Krzysztof Kozak.

Okazuje się, że „Radoskór” pozostawił po sobie wiele utworów, które w przyszłości znajdą się na kilku płytach. Marcin „Pęku” Pękalski i Marek „Morus” Bodo zapowiedzieli, że dołożą wszelkich starań, by niepublikowane dotąd nagrania „Radoskóra” ujrzały światło dzienne.

- Czuje się zobowiązany dołożyć wszelkich starań, by zrobić tę płytę tak, jak najlepiej umiem – mówi „Pęku”.

- Są kawałki, których nikt nigdy nie słyszał, więc będziemy to wszystko odzyskiwać, będziemy remiksować. Jest bardzo duży odzew od ludzi z Polski, którzy chcieliby się udzielić w tym projekcie – dodaje „Morus”.

Radosław „Radoskór” Kobus był jednym z pionierów hiphopu w Polsce. Współzałożyciel kieleckiego zespołu Wzgórze Ya-Pa-3, z którym zadebiutował w 1995 r. Dwa lata później założył z Pękiem duet V.E.T.O. Zespół ma na swoim koncie cztery płyty oraz gościnny udział w wielu składankach, kompilacjach oraz gościnnych występach u innych artystów z całego kraju.

„Radoskór” zmarł niespodziewanie 18 maja 2021 r., dzień po swoich 45. urodzinach.

01.07.2021. Kielce. Pogrzeb Radosława Kobusa „Radoskóra”Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Reklama