„Rodzinna niedziela” w skansenie w ludowym klimacie

Data publikacji: 27.09.2020 15:54
Autor: Kamil Król / Kategoria: Wiadomości z regionu
27.09.2020. Park Etnograficzny w Tokarni. „Rodzinna niedziela”

27.09.2020. Park Etnograficzny w Tokarni. „Rodzinna niedziela”
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Parku Etnograficznym w Tokarni odbył się kiermasz sztuki ludowej. To kolejna odsłona „Rodzinnej niedzieli” w skansenie. Podczas imprezy można było kupić oryginalne rękodzieło, ale także samemu spróbować je wykonać.

Uwagę zwiedzających zwracały stoiska Andrzeja i Lucyny Kozłowskich ze Skarżyska. Pan Andrzej oferował rzeźby, z kolei pani Lucyna przepiękne wycinanki. Te wyroby zainteresowały panią Grażynę.

- Poszukuję dodatków do domu, czegoś najchętniej w drewnie. Chciałabym jeszcze bardziej udekorować dom, który urządzam w tej stylistyce. Na stoiskach państwa Kozłowskich można nabyć przepiękne prace, każda z nich ma duszę, a Andrzej Kozłowski dodatkowo opowiada o historii każdej rzeźby. Z kolei pani Lucyna oferuje przepiękne wycinanki. Małżeństwo pierwsza klasa - dodaje.

Andrzej Kozłowski przyznaje, że sztuka rzeźbienia dla początkujących, nie jest wcale trudna.

- Jeżeli ktoś ją pokocha, to nie jest nic skomplikowanego. Wystarczy patrzeć sercem i działać narzędziem. Wiadomo, że jeżeli się zaczyna rzeźbić, ten proces jest długi, dlatego że trzeba poznać technikę rzeźbienia, technologię i użyte materiały. Każde drewno jest bowiem różnej twardości - tłumaczy.

Kiermasz od lat cieszy się dużym zainteresowaniem gości. Do Tokarni przyjeżdżają twórcy ludowi z różnych dziedzin, również tych zapomnianych, jak garncarstwo, czy kowalstwo. Można zobaczyć ich warsztat, podejrzeć jak pracują i nabyć wyroby rękodzielnicze.

Podobne wiadomości
Reklama