Rolnicy mogą składać wnioski o rekompensaty za ubiegłoroczne przymrozki

Data publikacji: 07.06.2021 07:38
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Kielce. Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce

Dziś (07.06.) rozpoczyna się przyjmowanie wniosków na rekompensaty dla rolników, którzy w ubiegłym roku ponieśli straty w swoich uprawach z powodu wiosennych przymrozków i innych klęsk, jak np. nawalne deszcze, grad, czy susza.

Jak informowaliśmy, wysokość rekompensat jest zróżnicowana, wynosi od 500 do 1,2 tys. złotych do hektara. Wypłacana kwota będzie zależna od rodzaju upraw oraz od stopnia poniesionych strat. Pieniądze mogą otrzymać rolnicy, którzy mieli ubezpieczone uprawy. Jeśli nie spełnia się tego kryterium, można otrzymać rekompensaty w wysokości połowy wymienionych stawek.

Poseł PiS Marek Kwitek, członek sejmowej komisji rolnictwa podkreśla, że te pieniądze są bardzo potrzebne rolnikom i cieszy się, że ma swój wkład w to, że podjęta została decyzja o przyznaniu  takiej pomocy poszkodowanym.

- W imieniu wszystkich świętokrzyskich sadowników złożyłem interpelację do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, bo na ziemi świętokrzyskiej były najbardziej dotkliwe przymrozki. Żaden inny region w Polsce tak nie ucierpiał - stwierdził poseł Marek Kwitek.

Wnioski przyjmowane będą do 30 czerwca w biurach terenowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W województwie świętokrzyskim straty spowodowane wiosennymi przymrozkami w ubiegłym roku  oszacowane zostały na  261 mln złotych, z czego 177 mln zł przypada na powiat sandomierski.

Pieniądze na rekompensaty pochodzić będą z budżetu państwa.

Reklama