Rolnicy nie składają wniosków o płatności bezpośrednie, czy nie wiedzą o zmianach?

Data publikacji: 22.04.2021 11:26
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
22.04.2021. Opatów. Biuro powiatowe Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

22.04.2021. Opatów. Biuro powiatowe Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Fot. Świętokrzyski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Niewielu rolników z województwa świętokrzyskiego złożyło dotąd wnioski o dopłaty bezpośrednie. Termin składania wniosków minie 17 maja, tymczasem dotąd urzędnicy otrzymali jedynie 1/4 wszystkich podań, jakie wpłynęły rok temu.

To może wynikać ze zmian wprowadzonych w tym roku przy składaniu wniosku. Niewykluczone, że nie wszyscy beneficjenci się o nich dowiedzieli.

Zdaniem Józefa Cepila, dyrektora oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, część rolników może być przekonana, że przy składaniu wniosków obowiązują podobne zasady, jak rok temu. Wówczas było tak, że jeśli w gospodarstwie nic się nie zmieniło, to wystarczały oświadczenia złożone wcześniej. Jednak w tegorocznym naborze takie oświadczenia nie są już uwzględniane i trzeba złożyć wniosek o płatność. Druga ważna zmiana polega na tym, że wnioski o dopłaty bezpośrednie można składać wyłącznie w formie elektronicznej.

- Nie ma już papierowych, spersonalizowanych wniosków z mapami jako załączniki, które otrzymywali rolnicy. W tym roku do nikogo taki zestaw dokumentów do wypełnienia nie dotrze, wszystko trzeba wypełnić w Internecie - zaznacza dyrektor Józef Cepil.

Dla rolników, którzy mają problem z dostępem do komputera i Internetu, bądź mają wątpliwości przy wypełnianiu wniosku, we wszystkich biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także w oddziale regionalnym w Kielcach przygotowano specjalne stanowiska. W takich punktach pomocy można wypełnić i złożyć wniosek wraz z pracownikiem agencji. Wcześniej trzeba umówić termin wizyty telefonicznie, aby nie tworzyły się kolejki przed siedzibami biur.

- Mniejszy, jak dotąd, odsetek wniosków o dopłaty rzeczywiście może wynikać z tego, że rolnicy czekali na wersję papierową tych dokumentów - przyznaje Artur Konarski, wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych i przewodniczący komisji rolnictwa w sejmiku województwa świętokrzyskiego.

Jego zdaniem, akcja informacyjna o zmianach w systemie składania wniosków była dobrze przeprowadzona, kierownicy biur ARiMR przekazywali te wiadomości do różnych instytucji, sołectw i do radnych. Przypomniał, że wiele wniosków jest składanych w ostatniej chwili.

- Rolnicy mają teraz dużo pracy na polach i w sadach, i odkładają formalności na później - zauważył.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie minie 17 maja. Za każdy dzień przekroczenia tego terminu odliczany jest 1 proc. przyznanej płatności.

W województwie świętokrzyskim średnia dopłata do hektara wynosi od 500 do 900 zł, co zależy od gospodarstwa i rodzaju upraw.

Szczegółowe informacje na temat naboru można uzyskać korzystając z bezpłatnej infolinii 800 380 084. Numer czynny jest w dni robocze od 7.00 do 19.00, a w soboty od 10.00 do 16.00.

W ubiegłym roku w województwie świętokrzyskim rolnicy złożyli prawie 83 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie.

Reklama