Rolnicy w kolejce po rekompensaty

Data publikacji: 07.06.2021 11:35
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.06.2021. Sandomierz. ARiMR. Przyjmowanie wniosków na rekompensaty dla rolników, którzy w ubiegłym roku ponieśli straty w swoich uprawach

07.06.2021. Sandomierz. ARiMR. Przyjmowanie wniosków na rekompensaty dla rolników, którzy w ubiegłym roku ponieśli straty w swoich uprawach
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Rolnicy mogą od dziś (07.06.) składać wnioski o rekompensaty za straty, poniesione w ubiegłym roku z powodu wiosennych przymrozków i innych klęsk.

Jak informowaliśmy, wysokość dopłat jest zróżnicowana, wynosi od 500 do 1,2 tys. złotych do hektara. Zależy od rodzaju upraw oraz od stopnia poniesionych strat. Wnioski przyjmują wszystkie biura terenowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Najwięcej poszkodowanych ubiegłorocznymi przymrozkami, to sadownicy z powiatu sandomierskiego. Straty na tym terenie oszacowano na 177 mln zł, podczas gdy w całym województwie świętokrzyskim wynoszą one 261 mln zł.

Od rana w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa panuje duży ruch. Pierwszy interesant był już o godzinie 7.00, mimo że biuro pracuje od 7.30.

- Spodziewałem się dzisiaj dużego zainteresowania, dlatego na stanowisku obsługi wniosków zamiast dwóch ludzi pracuje dzisiaj czworo. Z reguły, składane wnioski dotyczą strat w sadach, bo one dominują na tym terenie - powiedział Waldemar Maruszczak, kierownik sandomierskiego biura ARiMR.

Pan Feliks i pan Rafał z gmin Klimontów i Samborzec mówią, że pomoc finansowa jest dla nich bardzo ważna.

- Ucierpieliśmy  w tamtym roku, nie było owoców, a więc także dochodów. Sady cały czas trzeba było należycie utrzymywać, a więc opryskiwać i nawozić, a to jest kosztowne. Jeśli ktoś z tego zrezygnował, w tym roku nie będzie mieć dobrych plonów. Do tego dochodzi bieżące opłacanie rachunków, utrzymanie rodziny, dlatego wsparcie jest nam potrzebne – dodali sadownicy.

Rolnicy mówią, że załatwianie formalności zajmuje kilka minut. Wniosek jest prosty. Przy jego składaniu konieczne jest dołączenie protokołu podpisanego przez wojewodę, dotyczącego oszacowania strat przez gminną komisję.

W najbliższą sobotę, biuro ARiMR w Sandomierzu będzie czynne od  7.30 do 15.30. Wnioski o rekompensaty klęskowe przyjmowane będą do 30 czerwca.

Reklama