Rolnicze odpady przestaną być problemem?

Data publikacji: 21.09.2020 13:23
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Często były składowane przez kilka lat, teraz rolnicy z gminy Małogoszcz mogą się ich wreszcie pozbyć. Do czwartku, w poszczególnych miejscowościach będzie można oddać, np. folię rolniczą, siatkę i sznurek do owijania balotów oraz worki po nawozach.

Odpady zostaną odebrane bezpłatnie, ponieważ władze gminy dostały na ten cel 50 tys. zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Jak informuje Justyna Mendelska, z urzędu miasta i gminy, niepotrzebne materiały są obierane według wcześniej ustalonego harmonogramu. Przed złożeniem wniosku do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska gmina zrobiła wstępne rozeznanie ile odpadów będzie trzeba odebrać. Wpłynęło zapotrzebowanie na 100 ton. Jak podkreśla urzędniczka, tak duża ilość oznacza, że zużyte materiały były składowane przez rolników od kilku lat.

Burmistrz Mariusz Piotrowski podkreśla, że na spotkaniach sołeckich, rolnicy często sygnalizowali, że nie wiedzą co zrobić np. z folią, dlatego gmina zdecydowała się ubiegać o dofinansowanie.

- Chociaż na pewno nie uda się tą jedną akcją wszystkiego zebrać, jest szansa, ze duża część folii zostanie zebrana. Mam nadzieję, że przy wsparciu finansowym funduszu będziemy mogli takie akcje organizować cyklicznie - mówi burmistrz.

Odpady odpierane są dziś przy budynku starej szkoły w Wygnanowie, jutro przy remizie OSP w Karsznicach, w środę (23 września) na palcu przy remizie OSP w Wiśniczu, natomiast w czwartek (24 września) na placu przy Domu Ludowym w Mniszku.

Reklama