Rondo czy sygnalizacja świetlna? W Pińczowie trwają rozmowy

Data publikacji: 22.07.2020 08:07
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
22.07.2020 Pińczów. Droga wojewódzka nr 766 biegnąca z Pińczowa do Skrzypiowa

22.07.2020 Pińczów. Droga wojewódzka nr 766 biegnąca z Pińczowa do Skrzypiowa
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Około 4-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 766 zostanie zmodernizowany. Mowa o trasie z Pińczowa do skrzyżowania z drogą gminną w kierunku gminy Michałów. W ramach prac przewidziano przebudowę skrzyżowania i mostu na Nidzie oraz budowę ścieżki rowerowej ze Skrzypiowa do Pińczowa.

Wstępna koncepcja zakłada rozbudowę drogi wojewódzkiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Klasztorną w Pińczowie przez miejscowość Skrzypiów do skrzyżowania z drogą gminną w kierunku Pawłowic w gminie Michałów.

Karol Rożek ze Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich informuje, że inwestycja ma być realizowana wspólnie z samorządem gminnym i powiatowym. Zarówno burmistrz Pińczowa jak i starosta pińczowski zadeklarowali pomoc rzeczową. Będzie ona polegała na sfinansowaniu dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem wszystkich decyzji administracyjnych.

- Obecnie jesteśmy na etapie spisania porozumienia z burmistrzem na wykonanie dokumentacji na rozbudowę drogi wojewódzkiej 766 wraz z obiektem mostowym na rzece Nidzie na odcinku od ulicy Klasztornej przez ulicę Republiki Pińczowskiej, aż za obiekt mostowy. Jesteśmy także po rozmowach ze starostwem, które z kolei będzie projektować odcinek od mostu, aż do miejscowości Skrzypiów, do skrętu do leśniczówki - dodaje.

Karol Rożek zaznacza, że wciąż trwają dyskusje odnośnie modernizacji skrzyżowania ulicy Republiki Pińczowskiej z ulicą Legionistów. Może być to bezkolizyjne rondo, ale możliwe jest też wykonanie sygnalizacji świetlnej.

- Wiele zależy od tego, co wykażą pomiary. Rondo jest dobre w przypadku, gdy mamy podobne natężenie ruchu z każdej relacji. W tej chwili jest ciężki wyjazd z Republiki Pińczowskiej i włączenie się w kierunku Michałowa. Na tę chwilę nie chcę przesądzać, sama dokumentacja pokaże, które rozwiązanie będzie lepsze - dodaje.

Województwo zadeklarowało, że złoży wniosek o wydanie decyzji ZRID wówczas, gdy będzie dysponowało odpowiednimi środkami finansowymi, związanymi z ewentualnym wykupem gruntów lub pomocą finansową ze strony powiatu i gminy, przeznaczoną na wykup gruntów.

Wspomniany odcinek drogi jest w bardzo złym stanie technicznym. Ulica ta jest pełna wybrzuszeń, garbów i kolein. Zmodernizowana droga ma umożliwić swobodny i bezpieczny ruch, bez wąskich gardeł, które występowały do tej pory.

Reklama