Rosarium w Końskich

Data publikacji: 06.10.2020 13:49
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
06.10.2020 Końskie. Glorietta w Parku Miejskim im. Małachowskich

06.10.2020 Końskie. Glorietta w Parku Miejskim im. Małachowskich
Fot. Magda Galas / Radio Kielce

W Końskich powstanie rosarium na cześć spadochroniarzy Armii Krajowej. Różana aleja zasadzona zostanie przed konecką Gloriettą w Parku Miejskim im. Małachowskich.

Gmina przejęła nieruchomość w ubiegłym tygodniu, ale jak informuje burmistrz Krzysztof Obratański plan zagospodarowania terenu jest gotowy od kilku lat. Przed monumentem na trawniku powstanie alejka przy której utworzone zostanie rosarium. Będą zasadzone tam krzewy różnych odmian.
Jak dodaje burmistrz w rosarium umieszczone zostaną też tablice z biografiami cichociemnych spadochroniarzy Armii Krajowej związanych z konecczyzną.

-Z Końskich czy z kielecczyzny pochodziło wielu żołnierzy tej elitarnej formacji. Krzewy róż poświęcimy żołnierzom. Przy każdym będzie imię i nazwisko i biografia, co będzie pięknym uzupełnieniem tego miejsca - mówi burmistrz.

06.10.2020 Końskie. Glorietta w Parku Miejskim im. MałachowskichFot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Cichociemni to żołnierze polscy szkoleni w specjalnym ośrodku w Wielkiej Brytanii, a następnie przerzucani samolotami do okupowanego kraju. Do najbardziej znanych należą: Jan Piwnik "Ponury", Eugeniusz Kaszyński " Nurt" czy Waldemar Szwiec "Robot".

Zabytkowa Glorietta to otwarty pawilon w kształcie łuku z kolumnami i arkadami, na szczycie której znajduje się kamienny orzeł. Wzniesiona została na przełomie XVIII i XIX wieku.

Reklama