Rośliny na balkon i taras. Co jest modne w tym sezonie?

Data publikacji: 03.05.2021 07:45
Autor: Kamil Król / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.05.2021 Kielce. Kwiaty na balkony i tarasy

03.05.2021 Kielce. Kwiaty na balkony i tarasy
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Początek maja to dobry czas na sadzenie na naszych balkonach, czy tarasach kwiatów i roślin. Z ich wyborem nie będziemy mieli problemu, gdyż centra ogrodnicze mają bardzo bogatą ofertę.

Co roku pojawiają się nowe odmiany. Bardzo często jest to powrót do starych roślin, takich, jak bratki, czy funkie, ale w nowej odsłonie, z wielobarwnymi liśćmi.

Jak mówi Lilia Kowalewska z Agrocentrum Kielce, od kilku sezonów niesłabnącą popularnością cieszą się zioła.

- Nie tylko dekorują balkony, ale również są użyteczne. Doskonale wyglądają, pięknie pachną i są przydatne w kuchni. W tej chwili jest bardzo szeroki wybór ziół. Chętnie kupowane są bazylia oraz lawenda. Pojawiła się mięta w bardzo różnych odmianach. Mamy pietruszkę, czy rojnik, który jest rośliną nie tylko dekoracyjną, ale i zielarską - wymienia.

Większość ziół i roślin dostępnych na rynku są odporne na mróz, ale są i takie, z których sadzeniem warto się jeszcze wstrzymać.

- To niektóre odmiany lawendy, bazylia, czy pomidory. Można poczekać z pelargoniami, petuniami, z kolei spokojnie możemy już sadzić bratki - radzi Lilia Kowalewska.

Bardzo ważną rzeczą przy wyborze roślin jest zwrócenie uwagi, czy nasze tarasy, czy balkony są nasłonecznione. Lawenda lub pelargonia lubią słońce. W miejscach zacienionych, gdzie przez większość dnia jest ciemno, warto posadzić funkie albo bluszcz. Nie należy sadzić roślin zbyt gęsto, dlatego, że one później nie mogą się rozwinąć.

Niezbędny jest również zakup dobrej jakości nawozu i ziemi. Warto kupować tę droższą z nawilżaczem. Wówczas nasze rośliny będą pięknie kwitły i cieszyły nasze oczy. Z kolei jeśli nabędziemy ziemię złej jakości, rośliny nie będą chciały rosnąć, będziemy je musieli mocniej nawadniać, stosować droższe nawozy i w ten sposób nigdy nie uzyskamy takiego efektu, jakbyśmy posadzili je od razu w dobrej ziemi.

Reklama