Rośliny pasożytnicze w kieleckim ogrodzie botanicznym

Data publikacji: 21.12.2020 15:24
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Orobanche caryophyllacea - zaraza przytuliowa kwitnąca w Ogrodzie Botanicznym w Kielcach

Orobanche caryophyllacea - zaraza przytuliowa kwitnąca w Ogrodzie Botanicznym w Kielcach
Fot. Renata Piwowarczyk

Jedyna na świecie kolekcja roślin pasożytniczych będzie dostępna dla zwiedzających w Ogrodzie Botanicznym w Kielcach. Inicjatorką jej powstania jest prof. Renata Piwowarczyk, botanik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Jak mówi, pierwsze gatunki zostały już posadzone, ale docelowo kolekcja zostanie znacząco powiększona.

- Ogród botaniczny posiada unikatowe warunki do posiadania takiej kolekcji, ponieważ występują tam murawy kserotermiczne, które są preferowane przez rośliny pasożytnicze. Ich hodowla nie jest łatwa, bowiem każdy pasożyt potrzebuje rośliny żywiciela - tłumaczy Renata Piwowarczyk.

W ogrodzie rośnie już np. zaraza piaskowa, czy błękitnawa, a w planach są kolejne nasadzenia.

Podczas swoich badań na Kaukazie profesor odkryła wiele nowych gatunków. Roślinne wampiry, jak czasem się je nazywa są bardzo ładne, a ich głównym celem jest zmaksymalizowanie szansy na rozmnożenie się. Mają piękne kwiaty i produkują dużo nasion. Chlorofil jest im niepotrzebny, bowiem składniki odżywcze czerpią ze swojej ofiary.

Phelipanche arenaria - zaraza piaskowaFot. Renata Piwowarczyk

Bartosz Piwowarski, zastępca kierownika Ogrodu Botanicznego mówi, że kolekcja roślin pasożytniczych to tylko jedna z form współpracy z kielecką uczelnią.

- Chcielibyśmy, aby jak najwięcej zajęć ze studentami odbywało się na naszym terenie. Mamy ku temu dobre warunki, na przykład kolekcja roślin przyprawowych i leczniczych świetnie nadawałaby się do prowadzenia zajęć z botaniki farmaceutycznej. Przecież UJK planuje otworzyć kierunek farmacji - mówi Bartosz Piwowarski.

Dzięki współpracy z UJK w Ogrodzie Botanicznym w Kielcach zostaną posadzone rośliny zagrożone wyginięciem również te rosnące na terenie naszego kraju. W przyszłości będą one wprowadzane do naturalnego środowiska, żeby wzmocnić obecnie istniejące populacje i uchronić je od wymarcia. Co więcej, w ogrodzie botanicznym powstanie też poletko doświadczalne, gdzie będzie można prowadzić szereg badań i zajęć edukacyjnych ze studentami kieleckiej uczelni.

Phelypaea coccinea - roślina pasożytnicza z KaukazuFot. Renata Piwowarczyk

Reklama