Rośnie zapotrzebowanie na krew i osocze

Data publikacji: 22.11.2020 08:54
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

Kielce. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dziś rozpoczęły się Dni Honorowego Krwiodawstwa ustanowione przez Polski Czerwony Krzyż. Ze względu na epidemię nie są obchodzone w sposób szczególny. Jerzy Stalmasiński, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachęca jednak, aby dzielić się tym cennym darem.

- Apelujemy o jego systematyczne oddawanie. Liczba krwiodawców w naszym regionie do ubiegłego roku wzrastała. Pobraliśmy 36 tys. donacji, natomiast w tym roku odczuwamy znaczący spadek. Nie wpływa on jednak na systematyczne zaopatrywanie szpitali w krew i jej składniki - zaznacza.

Dyrektor zauważa, że krew jest potrzebna codziennie, a nie da się jej wyprodukować.

- Dawcy się obawiają, że mogą się zakazić, jednak chcę zapewnić, że centrum staje pod względem bezpieczeństwa na wysokości zadania i nie odnotowaliśmy tu zakażeń - zaznacza.

Zawsze zabezpieczonych jest około 400 jednostek krwi.

- Dzięki temu jesteśmy przygotowani na nagłe sytuacje. W przeszłości, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, zdarzało się, że krwi było bardzo mało i niektóre zabiegi planowe musiały być przekładane - dodaje.

W czasie epidemii centrum zachęca także osoby, które przeszły zakażenie, aby oddawały osocze. Zawarte w nim przeciwciała pomagają skuteczniej walczyć z wirusem pacjentom z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Osocze mogą oddawać osoby, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów koronawirusa lub 18 dni od zakończenia izolacji.

Dni Honorowego Krwiodawstwa potrwają do 26 listopada.

Reklama