Rower miejski w Kielcach będzie! Rok później

Data publikacji: 09.06.2021 13:39
Autor: Paulina Michta / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

W tym roku nie skorzystamy z roweru miejskiego w Kielcach. Uruchomienie wypożyczalni zostało przesunięte na wiosnę 2022 roku.

Miejska wypożyczalnia rowerów, realizowana w ramach programu Kielecki Rower Miejski miała powstać do końca tego roku. Tak się jednak nie stanie.

Tomasz Zboch, pełnomocnik prezydenta do spraw infrastruktury rowerowej informuje, że rowery będą dostępne dopiero wiosną przyszłego roku. Zapewnia jednak, że prace związane z ustalaniem warunków korzystania z wypożyczalni są na poziomie zaawansowanym.

- W połowie tego roku ogłosimy przetarg, na zakup stojaków i rowerów oraz oprogramowania związanego z ich użytkowaniem. Nie chcemy startować z wypożyczalnią pod koniec sezonu, tylko poczekać na rozpoczęcie kolejnego, by móc w pełni korzystać z tej inwestycji - dodaje.

Firma, która wygrywa przetarg musi mieć czas na zorganizowanie rowerów i wdrożenie całego systemu informatycznego. Operatorem wypożyczalni będzie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i wiem, że pracownicy intensywnie pracują nad regulaminem korzystania z wypożyczalni oraz wymaganiami przetargowymi.

Piotr Kisiel, radny z klubu Prawa i Sprawiedliwości, ubolewa nad opóźnieniem prac związanych z uruchomieniem roweru miejskiego, ale ma na dzieję, że wiosna 2022 będzie ostatecznym terminem realizacji projektu.

- Jeśli coś sobie zakładamy, to należy to realizować w terminie. Rozumiem, że przesunięcie terminu oddania projektu jest podyktowane przyczynami niezależnymi od miasta. Możemy ubolewać nad tym, że ta inwestycja nie zostanie zrealizowana w tym roku, ale mam nadzieję, że nie będzie już dodatkowych opóźnień i mieszkańcy Kielc będą mogli w 2022 roku z takiej wypożyczalni skorzystać - informuje.

Natomiast Katarzyna Czech-Kruczek, z Koalicji Obywatelskiej uważa, że uruchomienie roweru miejskiego na  wiosną będzie korzystniejsze, bo jednak większość rowerzystów korzysta z wypożyczalni w sezonie wiosenno-letnim. 

- Otwarcie powinno łączyć się z wykorzystaniem rowerów przez mieszkańców, dlatego nie ma sensu, by otwierać wypożyczalnie zimą. Nie każdy ma wtedy ochotę na taki rodzaj aktywności fizycznej - dodaje.

Projekt zakłada utworzenie miejskiej wypożyczalni rowerów w której do dyspozycji mieszkańców będzie w sumie 200 jednośladów w tym 20 rowerów elektrycznych, a także przygotowanie stanowisk postojowych.

Projekt Roweru Miejskiego przewiduje także budowę 4 km ścieżek rowerowych. Wartość projektu szacuje się na 22 mln zł, z czego ponad 18 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

To nie pierwszy taki opóźniony projekt transportowy.

Kielecki ratusz od kilku lat nie może sobie poradzić z realizacją innego ważnego projektu związanego z komunikacją. Słynny już Inteligentny System Transportowy zapewniający większą płynność na skrzyżowaniach poprzez śledzenie natężenia ruchu i dostosowania do niego sygnalizacji świetlnej miał być gotowy w sierpniu 2020 roku.

Niestety od 2018 roku przez kilka lat miastu nie udało się wyłonić jego wykonawcy. Według ostatnich zapewnień Miejskiego Zarządu Dróg na jego wdrożenie przyjdzie nam także poczekać do wiosny przyszłego roku.

Reklama