Rowerowy rajd ku czci Brygady Świętokrzyskiej wyruszy po raz trzeci

Data publikacji: 20.07.2021 12:48
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
20.07.2021. Kielce. Spotkanie ws. Rajdu Rowerowego Szlakiem Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Na zdjęciu (od lewej): Maria Barańska - wicestarosta jędrzejowski, Grzegorz Piec - starosta konecki, Mirosław Gebski - starosta kielecki, Dariusz Czachowski - starosta włoszczowski i Jacek Sabat - dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach

20.07.2021. Kielce. Spotkanie ws. Rajdu Rowerowego Szlakiem Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Na zdjęciu (od lewej): Maria Barańska - wicestarosta jędrzejowski, Grzegorz Piec - starosta konecki, Mirosław Gebski - starosta kielecki, Dariusz Czachowski - starosta włoszczowski i Jacek Sabat - dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach
Fot. Monika Miller / Radio Kielce

Rajd Rowerowy Szlakiem Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych wyjedzie na trasy po raz trzeci. W tym roku uczestnicy mają do wyboru cztery trasy. Wszystkie wiodą do Lasocina. To właśnie w tej miejscowości utworzenie brygady zostało sformalizowane. Inicjatorem przedsięwzięcia jest starosta kielecki Mirosław Gębski.

Jak mówi, w pierwszej edycji, w 2019 roku wzięło udział 32 osoby, a w kolejnym roku już 100. Cykliści pojechali dwiema trasami, ponieważ w działania był zaangażowany także powiat włoszczowski. W tym roku, w organizację włączyły się także powiaty: konecki i jędrzejowski.

- To jest jeden rajd, w którym do wyboru są cztery trasy. Uczestnicy wyjadą 7 sierpnia, o godzinie 9.00 z Zagnańska, Włoszczowy, Jędrzejowa i Końskich. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, o godzinie 15.00 wszystkie grupy dojadą do Lasocina. Tam przy obelisku poświęconym Narodowym Siłą Zbrojnym złożymy wiązankę - mówi starosta kielecki.

W trakcie rajdu, uczestnicy będą zatrzymywać się przy wszystkich najważniejszych miejscach pamięci, związanych z Brygadą Świętokrzyską. Postój zaplanowano m.in. przy pomniku w lesie za Jasiowem. W tym miejscu wieszano powstańców styczniowych w 1863 roku. Także tam sformował się oddział pod dowództwem Antoniego Szackiego „Bohuna”.

Dariusz Czechowski, starosta włoszczowski informuje, że na rajd można zapisywać się od dzisiaj. Szczegóły będzie można znaleźć na stronie internetowej starostwa oraz na plakatach rozmieszczonych w całym powiecie.

- Chcemy, aby wzięło w nim udział jak najwięcej osób. Zorganizujemy transport tak, aby dowiózł wszystkich uczestników z Lasocina do Włoszczowy - mówi starosta.

Grzegorz Piec, starosta konecki dodaje, że w przypadku reprezentowanego przez niego powiatu, trasa będzie miała około 45 km. Rozpocznie się przed siedzibą starostwa w Końskich.

- Chcemy zatrzymać się przy ośmiu ważnych miejscach pamięci - mówi.

Maria Barańska, wicestarosta jędrzejowski zaznacza, że jej powiat po raz pierwszy bierze udział w tym przedsięwzięciu.

- Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tak pięknym projekcie - podkreśla.

Rajdowi towarzyszy konkurs plastyczny oraz koncert, który zaplanowano na 26 września w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Na scenie wystąpi Lech Makowiecki, który wykonuje utwory o tematyce patriotycznej. Jacek Sabat, dyrektor WDK ma nadzieje, że w koncercie licznie wezmą udział mieszkańcy regionu.

BRYGADA ŚWIĘTOKRZYSKA - STOP CZARNEJ LEGENDZIE

Przez lata PRL budowana była czarna legenda Narodowych Sił Zbrojnych. Legenda przetrwała do dziś w środowiskach, które na słowo „narodowy” reagują agresją, polskość jest dla nich nienormalnością, a patriotyzm znakiem zacofania. Radio Kielce w swoim programie przedstawia prawdziwy obraz Narodowych Sił Zbrojnych, a Brygady Świętokrzyskiej w szczególności.

adv adv
Wiadomości
Reklama