Rówieśnicy Niepodległej opowiadają o Polsce

Data publikacji: 06.08.2020 13:30
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
06.08.2020. Tokarnia. Wystawa plenerowa pod tytułem „Rówieśnicy Niepodległej. Sto lat historii Polski z perspektywy najstarszych Polaków”

06.08.2020. Tokarnia. Wystawa plenerowa pod tytułem „Rówieśnicy Niepodległej. Sto lat historii Polski z perspektywy najstarszych Polaków”
Fot. Muzeum Wsi Kieleckiej

Jak wygląda Polska widziana oczyma stulatków? Opowiada o tym wystawa prezentowana w Parku Etnograficznym w Tokarni. Ekspozycja jest zwieńczeniem badań, prowadzonych w całym kraju, pod hasłem „100 100-latków na 100-lecie”. Ich koordynatorem był Ośrodek Pamięć i Przyszłość, będący częścią Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.

Jak wyjaśnia Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, przedsięwzięcie miało pokazać przez pryzmat wspomnień i opowieści dzisiejszych seniorów, jak w minionym wieku zmieniała się codzienność Polaków

- Celem było zebranie zapisów, relacji i opowieści żyjących jeszcze świadków odbudowy oraz kształtowania się życia społeczno-gospodarczego odradzającego się państwa polskiego - tłumaczy dyrektor.

W akcji gromadzenia materiałów historycznych, nagrań i rozmów z seniorami uczestniczyło wiele instytucji i pracowników naukowych z całego kraju. Wśród nich byli także dr Krzysztof Karbownik (historyk) oraz dr Andrzej Stachowiak (etnolog) z Działu Badań Etnograficznych Muzeum Wsi Kieleckiej.

Autorkami ekspozycji są Ewa Sosińska i dr Katarzyna Bock-Matuszczyk z wrocławskiego Centrum Historii Zajezdnia. W przygotowaniu wystawy wykorzystano bogate archiwum nagrań i niepublikowane dotąd materiały fotograficzne pochodzące ze zbiorów prywatnych.

W zamierzeniach twórców, na przestrzeni dwóch lat, ekspozycja ma być zaprezentowana w kilkunastu miejscowościach i instytucjach kultury. W naszym regionie pokazywana będzie dwukrotnie. Do 13 września plenerowa wystawa, składająca się z dwudziestu wielkoformatowych plansz, udostępniona zostanie na terenie Parku Etnograficznego w Tokarni. Natomiast od 15 września do 9 października będzie można ją zobaczyć na dziedzińcu Dworku Laszczyków w Kielcach, przy ulicy Jana Pawła II.

Reklama