Rozbita zorganizowana grupa przestępcza. Wśród zatrzymanych notariusz i radca prawny

Data publikacji: 14.10.2021 07:36
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zatrzymanie członków zorganizowanej grupy przestępczej

Zatrzymanie członków zorganizowanej grupy przestępczej
Fot. CBŚP

Oszukiwali ludzi z całego kraju - zostali zatrzymani przez śledczych z Kielc. Mowa o członkach zorganizowanej grupy przestępczej, którzy zajmowali się udzielaniem lichwiarskich pożyczek. Łącznie zarzuty usłyszało 13 osób.

Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach informuje, że śledztwo prowadzone było od wiosny 2020 roku.

Prokurator tłumaczy, że działanie grupy przestępczej polegało na udzielaniu pożyczek pod zastaw nieruchomości osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, które nie miały możliwości uzyskania wsparcia finansowego w bankach.

W aktach notarialnych znacznie zawyżano kwoty pożyczek, a zaniżano faktyczną wartość nieruchomości stanowiących ich zabezpieczenie. Następnie podejrzani wykorzystywali trudną sytuację pożyczkobiorców i przejmowali ich nieruchomości. Czynili to pod pozorem niespłacenia chociażby części pożyczonej kwoty. Wartość przejętych w ten sposób nieruchomości to prawie 3 mln zł. Sprawcy działali w latach 2008-2015.

Daniel Prokopowicz dodaje, że we wtorek (12.10) funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 13 osób, w tym założyciela i szefa grupy oraz notariusza i radcę prawnego. Przeszukali także szereg miejsc, w tym kancelarię notarialną w Warszawie.

Tego samego dnia prokurator przedstawił wszystkim zarzuty związane m.in. z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej oraz praniem brudnych pieniędzy. Założyciel i szef gangu usłyszał 32 zarzuty, a pozostali podejrzani od jednego do ośmiu zarzutów.

Prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Kielcach wnioski o tymczasowe aresztowanie ośmiu podejrzanych na trzy miesiące. Wkrótce powinna zapaść decyzja w tym zakresie.

Co do pozostałych podejrzanych, prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci przede wszystkim dozorów policji, poręczeń majątkowych w kwotach od 10 do 70 tys. zł. oraz zakazów opuszczania kraju.

Podejrzanym grozi do 15 lat więzienia.

Reklama