Rozdawaliśmy sadzonki drzew

Data publikacji: 17.09.2020 15:49 / Data aktualizacji: 18.09.2020 10:01
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.09.2020 Kielce. Radio Kielce. Akcja „SadziMY”

18.09.2020 Kielce. Radio Kielce. Akcja „SadziMY”
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Tysiąc sadzonek dębów, buków, modrzewi i sosen rozdało dziś Radio Kielce. Nasza rozgłośnia włącza się w ten sposób w akcję „SadziMY”, której inicjatorem jest prezydent Andrzej Duda. Sadzonki za naszym pośrednictwem rozdają Lasy Państwowe.

Profesor Marek Jóźwiak, ekspert w dziedzinie ochrony środowiska z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego mówi, że sadzenie drzew w miastach ma prawie same plusy. Roślinność pełni bardzo wiele ważnych funkcji. Na przykład drzewa obniżają temperaturę podczas upałów. Badania, które to potwierdziły, robiono w Chinach.

- Wykazano, że nawet w odległości do 100 metrów od drzew temperatura obniża się o 0,4 stopnia Celsjusza. Poza tym drzewa dzięki fotosyntezie pochłaniają dwutlenek węgla i wydzielają tlen. Dzięki temu tego tlenu w miastach jest więcej – mówi profesor Jóźwiak.

Dodatkowo rośliny oczyszczają powietrze z pyłów. Część z nich jest absorbowana, część osiada na liściach i jest spłukiwana przez deszcz. Jak mówi profesor Marek Jóźwiak, drzewa chronią nas też przed hałasem.

- Przyjmuje się, że od 1 do 2 decybeli takie drzewa są w stanie wyciszyć w mieście. To sporo. Dowodem może być ulica Ogrodowa w Kielcach, gdzie według danych urzędu miasta w szczycie przejeżdża 4,5 tysiąca samochodów na godzinę. Tamtejsze zadrzewienie tłumi hałas, który generują pojazdy - zapewnia naukowiec.

17.09.2020 Prof. dr hab. Marek Jóźwiak - ekspert w dziedzinie ochrony środowiska z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Dziś można samemu powiększyć liczbę drzew na swoim podwórku lub w swoim mieście. Sadzonki rozdajemy przy wejściu do naszej rozgłośni. Trzeba pamiętać, żeby po wsadzeniu drzewka do ziemi, podlać go. Rośliny mają osłonięte systemy korzeniowe, co powinno znacząco ułatwić im aklimatyzację w nowym miejscu.

Podobne wiadomości
Reklama