Rozpoczęła się olbrzymia inwestycja. Sielpia zmieni się nie do poznania

Data publikacji: 15.09.2021 10:44
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Rozpoczęło się spuszczanie wody z zalewu w Sielpi. Ma to związek z realizacją kolejnych inwestycji, które całkowicie zmienią wygląd tego miejsca. Przed kolejnymi wakacjami wybudowane zostaną dwie olbrzymie drewniane konstrukcje: 300-metrowy pomost i 100-metrowe molo.

Krzysztof Obratański burmistrz Końskich podkreśla, że zmiany, które dokonywały się w Sielpi w ostatnim roku nie zawsze były łatwe do zauważenia, ponieważ dotyczyły odmulania i pogłębiania zbiornika. Jak dodaje, najbardziej spektakularne prace zostaną wykonane w ostatnim etapie rewitalizacji, czyli do wiosny.

Dwa brzegi północny i południowy od strony rzeki zostaną połączone długim pomostem.

- Pomost będzie częścią traktu pieszo-rowerowego wokół zalewu. Będzie konstrukcją drewnianą o długości 300 metrów na drewnianych palach.

Pomost będzie miał szerokość do dwóch metrów i wejście na niego możliwe będzie z drewnianych deptaków otaczających plażę. Jak dodaje burmistrz, równolegle do długiego pomostu w miejscu obecnego ziemnego powstanie drewniane molo.

- Rozbiórka części obecnej grobli umożliwi połączenie wyspy powstałej na końcu molo z lądem drewnianą konstrukcją opartą na palach. To nie tylko ładne rozwiązanie, ale umożliwi jednocześnie swobodny przepływ czystej wody do kąpieliska.

Molo będzie rozpięte od brzegu do wyspy i możliwe będzie przepływanie pod nim również rowerami wodnymi i kajakami.

Krzysztof Obratański dodaje, że wyspa na końcu molo będzie zasilana w wodę i prąd co umożliwi utworzenie tam punktów gastronomicznych.

W tym roku woda w Sielpi spuszczana jest po raz ostatni, prace związane z rewitalizacją mają zakończyć się do 30 czerwca 2022.

Reklama