Rozpoczęło się przebijanie tunelu pod torowiskiem

Data publikacji: 28.06.2021 15:16
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.06.2021. Skarżysko-Kamienna. Rozpoczęcie budowy tunelu pod torami

28.06.2021. Skarżysko-Kamienna. Rozpoczęcie budowy tunelu pod torami
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Rozpoczęły się prace przygotowawcze przy budowie tunelu podziemnego w Skarżysku-Kamiennej. Nowe przejście pod torami zastąpi kładkę i ułatwi komunikację w mieście.

Pod 14 torami powstanie podziemny tunel, który będzie połączony z budynkiem dworca. Przejście o długości 121 m będzie wyposażone w windy. Ułatwi to drogę do pociągu osobom o ograniczonej możliwości poruszania się. W tunelu znajdą się także ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych i niedowidzących. 

Wraz z budową tunelu zaplanowano kompleksową przebudowę peronu przy budynku dworca. Będzie on wyższy, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zostanie wyposażony w wiatę, ławki i nowe gabloty z informacją o rozkładzie jazdy. Bezpieczne poruszanie się po peronie ułatwi antypoślizgowa nawierzchnia. 

Wartość umowy na roboty budowlane (budowa tunelu i przebudowa peronu 1) wyniesie łącznie 44, 2 mln zł netto. Dofinansowanie unijne ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego wyniesie 37,7 mln zł netto. Realizację inwestycji zaplanowano na lata 2020-2022.

Reklama