Rozpoczęło się sprzątanie składowiska odpadów w Nowinach

Data publikacji: 14.09.2020 13:21
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.09.2020. Nowiny. Sprzątanie składowiska niebezpiecznych odpadów

14.09.2020. Nowiny. Sprzątanie składowiska niebezpiecznych odpadów
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Dziś rozpoczęło się sprzątanie składowiska odpadów niebezpiecznych w Nowinach. Rano na teren pogorzeliska wjechały pierwsze samochody, które wywiozą złom. To pierwsza część prac, które mają doprowadzić do uprzątnięcia pozostałości po kwietniowym pożarze.

Za te działania odpowiedzialne jest Starostwo Powiatowe w Kielcach, które dostało upoważnienie na wejście na teren pogorzeliska. Dzięki temu można usunąć odpady, których właścicielem jest prywatne przedsiębiorstwo.

Zenon Pedrycz, dyrektor wydziału rolnictwa w starostwie informuje, że pierwszy etap prac jest łatwiejszy, ponieważ skupia się przede wszystkim na wywozie złomu, czyli między innymi metalowych elementów mauzerów, czyli pojemników na substancje płynne.

- Firma, która wygrała przetarg na usunięcie złomu, sprzeda wywieziony metal, a pieniądze z tego tytułu zasilą konto starostwa. Szacuje się, że w Nowinach może być 600-800 ton złomu, jednak nie wszystko zostanie zabrane w pierwszym etapie - podkreśla.

- W tym czasie na ulicy Perłowej w Nowinach mogą pojawić się problemy z przejazdem - informuje Cezary Majcher, członek zarządu powiatu.

- Z góry przepraszamy za to mieszkańców, ale żeby zrobić porządek na składowisku, musimy najpierw pozbyć się złomu, a później odpadów niebezpiecznych - mówi.

Po zakończeniu pierwszego etapu starostwo ogłosi przetarg na uprzątnięcie drugiej grupy zanieczyszczeń, czyli odpadów niebezpiecznych. Jest na to zabezpieczone 5,5 mln zł.

Reklama