Rozpoczęły się badania przeciwciał w Podzamczu. Jest ogromne zainteresowanie

Data publikacji: 04.05.2021 11:57
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Na zdjęciu: Marcin Zawierucha - dyrektor RCNT

Na zdjęciu: Marcin Zawierucha - dyrektor RCNT
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Ogromne zainteresowanie bezpłatnymi badaniami sprawdzającymi ilość przeciwciał po przejściu choroby COVID-19. Od dziś testy wykonuje Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu.

Jak informuje Marcin Zawierucha, dyrektor placówki, tylko w piątek, pierwszego dnia zapisów, zarezerwowanych zostało 80 procent wszystkich miejsc dostępnych na ten tydzień.

- Badania skierowane są do wszystkich mieszkańców województwa świętokrzyskiego, ale apeluję, by zgłaszały się osoby czynne zawodowo, ozdrowieńcy oraz osoby, które już się zaszczepiły przeciw COVID-19 - mówi Marcin Zawierucha.

Te grupy są wymienione w realizowanym w Podzamczu projekcie darmowych badań, jako priorytetowe.

Osoby, które bezpłatnie chciałyby sprawdzić poziom przeciwciał muszą się skontaktować w dni powszednie z Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu pod numerem telefonu 663 537 050, w godzinach 8.00 - 10.00.

Badania będą wykonywane od 8.00 do 11.00. Dzwoniąc, można zarejestrować tylko jedną osobę, a rezerwacja wizyt jest możliwa z najdalej tygodniowym wyprzedzeniem.

Marcin Zawierucha apeluje o cierpliwość podczas zapisów, ponieważ dziennie z badania może skorzystać maksymalnie 50 osób.

- Nie jesteśmy w stanie dziennie pobrać materiałów od większej liczby osób, ponieważ cały czas wykonujemy również testy na obecność koronawirusa. Dzięki zarządowi województwa świętokrzyskiego jesteśmy jedynym województwem w Polsce, które badania sprawdzające obecność i ilość przeciwciał wykonuje bezpłatnie. Badanie polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi z żyły pacjenta. Wynik będzie do maksymalnie 48 godzin - dodaje Marcin Zawierucha.

W laboratorium w Podzamczu wykonywane są testy IgG, które wykrywają obecność oraz ilość tzw. późnych przeciwciał, utrzymujących się od miesiąca po zarażeniu koronawirusem do nawet 6 miesięcy.

Testy realizowane są w ramach projektu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego „Stop wirusowi!”. Projekt za 32,5 mln zł jest finansowany z unijnych dotacji.

Reklama