Rozpoczęły się szczepienia seniorów powyżej 70 roku życia [RAPORT]

Data publikacji: 25.01.2021 13:12
Autor: Iwona Murawska , Grażyna Szlęzak-Wójcik , Ewa Pociejowska-Gawęda , Anna Głąb , Marta Gajda-Kruk , Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.01.2021 Kielce. Świętokrzyski Szpital Tymczasowy. Szczepienia seniorów przeciwko koronawirusowi

25.01.2021 Kielce. Świętokrzyski Szpital Tymczasowy. Szczepienia seniorów przeciwko koronawirusowi
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jak powiedział Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski, to historyczny dzień nie tylko dla naszego województwa, ale i całego kraju. Rozpoczynają się szczepienia, na razie dla osób powyżej 70 roku życia, ale w dalszej perspektywie zaszczepić się będzie mógł każdy chętny.

- Przystępujemy do szczepienia kolejnych grup zgodnie z zaplanowanych harmonogramem szczepień dotyczących obywateli całego kraju. Świętokrzyski Szpital Tymczasowy jest jednym z prawie 200 miejsc w naszym regionie, w którym można się zaszczepić przeciw COVID-19 - przypomniał Zbigniew Koniusz. 

Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia poinformowała, że od poniedziałku oprócz dotychczasowych sposobów zapisania się na szczepienie wprowadzono jeszcze jeden. Wystarczy pod numer 664 908 556 wysłać SMS w treści wpisując „szczepimy się”.

- Ta forma, poza infolinią, jest najbardziej wygodna, ponieważ pacjent, który ma powyżej 70 lat nie musi czekać na odebranie telefonu przez osobę, która pracuje na infolinii. Pacjent w dowolnym dla niego czasie wysyła SMS i oczywiście zwrotnie otrzyma informację o terminie szczepień. Z jednego numeru telefonu zarejestrować można trzy osoby - wyjaśnia Małgorzata Kiebzak. 

Na szczepienie przeciw COVID-19 zapisać się można również dzwoniąc pod numer ogólnopolskiej infolinii 989, przychodząc osobiście do punktu szczepień lub poprzez portal pacjent.gov.pl.


BUSKO-ZDRÓJ

W Busku-Zdroju punkt szczepień znajduje się w budynku Samodzielnego Publicznego Zespołu Podstawowej Opieki Zdrowotnej przy ulicy Sądowej. Szczepienia będą wykonywane we wtorki, środy i czwartki. Kwalifikacja lekarska będzie się odbywać w gabinecie nr 221 na drugim piętrze. Z kolei zastrzyki będą wykonywane w gabinecie 208, także na drugim piętrze.

W związku z realizacją Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19 gmina Busko-Zdrój uruchomiła telefon kontaktowy, pod który mieszkańcy będą mogli zamawiać bezpłatny transport do punktu szczepień: tel. 41 370 52 74. Telefon będzie czynny w poniedziałek 8:00 - 16:00 a od wtorku do piątku 7:00 - 15:00


JĘDRZEJÓW

Prawdopodobnie w poniedziałek lub wtorek rozpoczną się szczepienia seniorów w Jędrzejowie. Jak informuje Marta Łysek, kierownik Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Jędrzejowie zapisanych jest 540 osób, które mają być zaszczepione do 31 marca. Ponadto na listach rezerwowych jest kilkaset chętnych.

25.01.2021 Jędrzejów. ZPOZ. Szczepienia seniorów przeciwko COVID-19Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Szczepienia będą odbywać się w trzech punktach. W Przychodni nr 1 na ul. 11 Listopada szczepienia będą wykonywane od poniedziałku do czwartku, w Przychodni Nr 2 na ul. Chrobrego we wtorek i w środę natomiast w Rakowie w środę, czwartek i w piątek.

W Szpitalu Specjalistycznym ArtMedik w Jędrzejowie szczepienia rozpoczną się w najbliższą środę, 27 stycznia, informuje Arkadiusz Straszak, za-ca dyrektora w lecznicy. Na szczepienia, zapisanych jest 300 osób w wieku 70 i 80 plus. Szczepienia będą odbywały się w każdy wtorek.

- W związku z rozpoczęciem szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 gmina Jędrzejów zapewnia transport dla osób niepełnosprawnych, które będą miały trudności w dotarciu do punktu szczepień - informuje Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa.

Jak dodał, chcąc zarezerwować transport trzeba dzwonić do jędrzejowskiego Urzędu Miejskiego pod numer telefonu 41 386 1010 wew. 117.

- W sprawie transportu gmina współpracuje z jednostkami OSP. W sumie jest 6 jednostek, które mogą udzielić wsparcie swoimi busami - podkreślił burmistrz.

Z transportu do punktu szczepień w Jędrzejowie mogą skorzystać także osoby starsze i samotne posiadające problemy z poruszaniem się.


KAZIMIERZA WIELKA

Od wtorku zaszczepić będą się mogli też seniorzy 80 plus w Kazimierzy Wielkiej. Punkt szczepień znajduje się przy ulicy Szkolnej 22a. 

Pacjenci będą szczepieni od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 9.00 do 14.00. 

W związku z realizacją Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19 gmina Kazimierza Wielka uruchomiła telefon kontaktowy, pod którym mieszkańcy będą mogli zamawiać bezpłatny transport do punktu szczepień: tel. 41 306 74 40 od godziny 7.30 do 15.30.


KIELCE

W Świętokrzyskim Szpitalu Tymczasowym w Targach Kielce rozpoczęły się szczepienia seniorów przeciw COVID-19. To jeden z blisko 200 punktów szczepień, które działają w województwie świętokrzyskim. W poniedziałek i wtorek zaszczepionych zostanie po 230 osób, a w kolejnych dniach po 90.

Jednymi z pierwszych osób, które zaszczepiły się przeciw koronawirusowi byli Zdzisław Wójtowicz i pan Edward.

- Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony organizacją pracy, sposobem przyjęcia pacjentów. Personel jest bardzo pomocny, kieruje do poszczególnych pomieszczeń, w których odbywają się badania i szczepienia. Pomagają im w tym żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej - dodał Zdzisław Wójtowicz.

Zadowolony jest także pan Edward. Jak powiedział, na szczepienie bez problemów zarejestrowała go córka i termin otrzymał właśnie na dzisiaj. Jak dodał, zdecydował się zaszczepić, ponieważ jest już w starszym wieku i wierzy w skuteczność szczepionki.

Bartosz Stemplewski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach informuje, że dotychczas lecznica zaszczepiła już ponad dwa tys. osób z tzw. grupy zero.

- Część pracowników naszego szpitala przyjęła już drugą dawkę szczepionki i do końca przyszłego tygodnia 90 proc. personelu, który zdeklarował się do szczepienia będzie zaszczepiony drugą dawką preparatu - dodał Bartosz Stemplewski. 


KOŃSKIE

W powiecie koneckim od wtorku rozpoczynają się szczepienia osób powyżej 80 roku życia na COVID-19. Każda przychodnia ma do rozdysponowania tygodniowo kilkadziesiąt dawek mówi właściciel Przychodni „Rodzina” Sławomir Marczewski.

- Jutro zaszczepimy 12 osób, a w środę 18, bo mamy 30 dawek. Szczepimy od godziny 11 - mówi.

- Gmina Końskie jest gotowa na pomoc seniorom w dotarciu do punktów szczepień, ale na razie nikt nie wyraził takiej potrzeby - mówi burmistrz Krzysztof Obratański.

- Przygotowaliśmy się na taką ewentualność i zrobiliśmy rozeznanie ile osób w tym wieku zamieszkuje gminę. W przypadku Końskich to 3,5 tys. osób -  zaznacza burmistrz.OSTROWIEC ŚW.

W powiecie ostrowieckim szczepienia osób powyżej 80 roku życia rozpoczynają się w ponieidzałek i rozplanowane są na kilka dni. Wszystkie punkty dysponują pulą 30 dawek tygodniowo np. NSZOZ GOMED czy Przychodnia Medyk.

Jak informuje Mariusz Łata naczelnik wydziału edukacji i zdrowia w starostwie powiatowym gminy zobowiązane są do pomocy seniorom w dotarciu do punktów szczepień.

Jak dodał obecnie nie prowadzone są dalsze zapisy na szczepienia z powodu ograniczonej liczby szczepionek udostępnionych przez Ministerstwo Zdrowia.

W powiecie ostrowieckim zaszczepić można się w 16 punktach.


PIŃCZÓW

W Pińczowie pierwsze szczepienia dla seniorów rozpoczną się już we wtorek. Punkt szczepień przeciw COVID-19 mieści się w Przychodni Rejonowej nr 1 przy ulicy Klasztornej 6. Szczepienia dla osób powyżej 80. roku życia będą realizowane we wtorki i czwartki, od godziny 11.30 do 15.15. 

W związku z realizacją Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19 gmina Pińczów,  uruchomiła telefony kontaktowe, pod które mieszkańcy będą mogli zamawiać bezpłatny transport do punktu szczepień. W Pińczowie można dzwonić do Tomasza Dryja tel. 41 234 53 19, 660 793 918 oraz Michała Ryka tel. 41 234 52 10, 606 371 562. Telefony będą czynne w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Pińczowie tj: od 7.30 do 15.30.


SANDOMIERZ

W Sandomierzu szczepienia przeciwko COVID-19 wykonywane są w czterech przychodnich oraz w szpitalu, tak więc zaszczepić się można we wszystkich poradniach z wyjątkiem jednej pn. Eskulap.

25.01.2021 Sandomierz. Centrum Medyczne „Rokitek"Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

- Placówki zgodnie z planem przystąpiły do tego programu, miasto według wytycznych organizuje dowóz seniorów do punktów szczepień, co jak na razie cieszy się znikomym zainteresowaniem - powiedziała sekretarz miasta Aneta Przyłucka.

Centrum Medyczne „Rokitek ”w Sandomierzu ma wyznaczone terminy szczepień do 31 marca.

- Będziemy szczepić cztery razy w tygodniu biorąc pod uwagę terminy przechowywania szczepionek. Tygodniowo zaszczepimy 30 osób. Telefon cały czas dzwoni w tej sprawie, ale nasz terminarz jest już zajęty do końca marca - powiedziała  Katarzyna Kwiecień z punktu szczepień w „ Rokitku ”.

- Seniorzy mają tutaj wyznaczone swoje godziny z uwzględnieniem dodatkowych 15 minut koniecznych na to, aby po zaszczepieniu zostać jeszcze w poradni - dodała.

W Centrum Medycznym Rokitek” na szczepienia  w kierunku COVID-19 zapisało się obecnie ponad 200 seniorów, natomiast tylko w grupie 80 plus, zapisanych do tej poradni jest takich ludzi 360.

 

SKARŻYSKO-KAMIENNA

W powiecie skarżyskim, szczepienia cieszą się bardzo dużą popularnością i w tym momencie w żadnej przychodni nie ma już wolnych terminów.

Za to wszystkie gminy dbają o seniorów, w każdej z nich zorganizowano transport dla osób, które mają problemy z dotarciem do punktu szczepień. Dziś przed południem już są odnotowywane pojedyncze przypadki, kiedy seniorzy deklarują potrzebę skorzystania z tej formy pomocy. Niezbędne informacje można uzyskać pod następującymi numerami:

Skarżysko-Kamienna:  tel. 605-414-861

Bliżyn: tel. 883-770-529

Łączna:  tel. 691-399-473 

Skarżysko Kościelne:  tel. 41 271 44 66

Suchedniów: tel. 41 25 43 250 wew. 61

 

STARACHOWICE

Trwają szczepienia seniorów w Starachowicach i całym powiecie. Najpierw szczepionkę na COVID-19 przyjmują osoby powyżej 80 roku życia. Obecnie w żadnej z placówek nie ma już wolnych terminów na wykonanie iniekcji na koronawirusa ani dla osób powyżej 80 ani 70 roku życia.

Konsultanci pracujący na infolinii zapisują jedynie dane kontaktowe i deklarują informację w momencie, gdy będą dostępne kolejne dawki szczepionki, mowa jest o terminach najwcześniej kwietniowych.

Wszystkie gminy z powiatu dbają o seniorów. W każdej z nich zorganizowano transport dla osób, które mają problemy z dotarciem do punktu szczepień. Dziś przed południem już są odnotowywane pojedyncze przypadki, kiedy seniorzy deklarują potrzebę skorzystania z tej formy pomocy. Podajemy telefony po którymi można uzyskać informacje o pomocy w transporcie: 

Starachowice:  tel. 730-760-640

Brody: tel. 41 271 12 31 wew. 248

Mirzec; tel. 503-497-931

Pawłów: tel. 41 271-16-14, 41 272-16-70.

Wąchock: tel. 604-501-360 lub 41 273-61-30

 

STASZÓW

W Staszowie szczepienia seniorów  przeciwko COVID-19  prowadzą trzy placówki: jest to Miejsko- Gminna Poradnia na ul. Wschodniej, Przychodnia Rodzinna na ul. Konstytucji 3 Maja oraz firma Comet, która swoją siedzibę ma przy szpitalu powiatowym.

Piotr Roch kierownik miejskiej poradni w Staszowie powiedział, że w tej placówce szczepienia odbywać się będą trzy razy w tygodniu, a nie dwa jak wcześniej planowano.

-To dlatego, że seniorzy często wymagają więcej czasu przy tego rodzaju procedurach. Aby nie szczepić w pośpiechu, przeznaczyliśmy na ten cel więcej czasu - dodał kierownik.

Tygodniowo na ul. Wschodniej szczepionych będzie 30 osób.

Urząd Miasta i Gminy w Staszowie organizuje bezpłatny dojazd do punktów szczepień dla osób  niepełnosprawnych i starszych, które nie mają możliwości samodzielnie dotrzeć do tych miejsc. W tym celu wystarczy skontaktować się telefonicznie z urzędnikami magistratu. Zapisy dotyczące transportu prowadzone są od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00. Obecnie taką chęć zgłosiło zaledwie kilka osób.

Reklama