Rozpoczyna się święto koni arabskich

Data publikacji: 07.08.2020 11:17
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
31.07.2020 Michałów. Stadnina koni. Przygotowanie koni przed wyjazdem do Janowa Podlaskiego na Pride of Poland

31.07.2020 Michałów. Stadnina koni. Przygotowanie koni przed wyjazdem do Janowa Podlaskiego na Pride of Poland
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dziś najpiękniejsze ogiery, a jutro klacze arabskie z polskich hodowli zaprezentują się w Janowie Podlaskim.

Dziś rozpoczyna się Narodowy Czempionat Koni Arabskich Czystej Krwi. Jego zwieńczeniem będzie niedzielna aukcja Pride of Poland. Wśród faworytów imprezy są konie ze stadniny w Michałowie. W pokazach można zobaczyć 150 zwierząt. Na prestiżową licytację trafią 22.

Weronika Sosnowska, starszy specjalista ds. spraw hodowli zwierząt zapewnia, że stadnina w Michałowie przygotowała wyjątkową ofertę. Na głównej liście Pride of Poland widnieje sześć klaczy oraz możliwość zakupienia dwóch źrebiąt, które urodzą się dopiero w przyszłym roku. Będą pochodzić od bardzo utytułowanych klaczy: platynowej czempionki świata Emandorii oraz multiczempionki Wieży Mocy. Faworytkami tegorocznej aukcji są dwie klacze, za które stadnina spodziewa się uzyskać najwyższe kwoty.

- Bardzo mocnym punktem na liście aukcyjnej jest niezwykle żeńska i typowa pełna bukietu arabskiego dwuletnia Florissima. Klaczka ta w ubiegłym roku została uhonorowana tytułem czempionki klaczek rocznych. Bardzo liczymy też na znaną z pokazów 12-letnią siwą klacz Lawinię. Niemalże na każdym pokazie plasowała się w czołówce klasy, w której brała udział. Co więcej, w 2015 roku zdobyła nagrodę specjalną za najlepszy ruch podczas narodowego czempionatu polski w Janowie Podlaskim - zaznacza.

Wydarzenie zwieńczy aukcja Summer Sale. 10 sierpnia, podczas letniej wyprzedaży, zaprezentuje się osiem koni, w tym siedem klaczy i jeden 5-letni ogier Dastan, który jest synem wyhodowanego w Michałowie czempiona świata ogiera Equator. Wśród klaczy znajduje się 11-letnia Elganza - ikona Michałowa. Ona może okazać się atrakcyjną klaczą dla potencjalnych kupców.

- Uważam, że również świetnie ruszająca się 4-letnia Fawella - córka ogiera Vitorio, czyli czempiona USA, Kanady i Brazylii, może przyciągnąć, albo zachęcić do nabycia. Matka Fawelli - Klacz Fermata jest półsiostrą klaczy Faustyna, która w 2007 roku została sprzedana na aukcji za 150 tys. euro - zaznacza.

Dzisiejsze pokazy ogierów rozpoczną się o godzinie 15.00. Jutrzejsze prezentacje klaczy będzie można obserwować od godz. 9:00, a kulminacja, czyli aukcja Pride of Poland rozpocznie się w niedzielę o godzinie 9.00.

Najwyższą ceną za konia sprzedanego w Janowie Podlaskim było 1,125 mln euro za michałowską klacz Kwestura w 2008 roku.

Reklama