Ruda Maleniecka zaprasza sikorki

Data publikacji: 24.11.2020 08:31
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Kielce / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Ponad 105 budek lęgowych dla sikorek rozwiesili w tym miesiącu pracownicy Nadleśnictwa Ruda Maleniecka. Ptaki pomogą w dbaniu o drzewostan.

Leśnicy co roku jesienią czyszczą budki i zawieszają nowe, aby ułatwić rozród sikorek. Jak mówi Damian Mazur pracownik nadleśnictwa, te ptaki są sprzymierzeńcami, bo żywią się szkodnikami drzew.

- Pomagają nam w walce ze szkodnikami pierwotnymi na liściach czy stanowiącymi duże zagrożenie gospodarcze, czyli kornikami ostrozębnymi i jodłowymi czy też kornikiem drukarzem na świerku - zaznacza.

Dla sikorek przeznaczone są budki A i A1, z otworem wielkości dwóch i pół centymetra. Niewielki wlot ma uniemożliwić splądrowanie budki przez kuny i większe szkodniki. Damian Mazur dodaje, że ważnym zadaniem jest też coroczne oczyszczanie lęgowisk przez leśników.

- Budki bez czyszczenia stają się śmiertelną pułapką. Na piórach ptaków przenoszone są pasożyty np. wszy i roztocza, które wypijają krew z piskląt. Małe ptaki mogą nawet umierać od nadmiernej ilości pasożytów na skórze - wyjaśnia.

W sumie w rejonie Nadleśnictwa Ruda Maleniecka jest około 800 budek lęgowych.

Reklama