Rusza kolejna edycja festiwalu „Ucho Igielne” [PROGRAM]

Data publikacji: 05.07.2020 10:38
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Kultura
Letni Festiwal Muzyki Sakralnej „Ucho Igielne”

Letni Festiwal Muzyki Sakralnej „Ucho Igielne”
Święty Krzyż. 04.08.2019 / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Rozpoczyna się II Letni Festiwal Muzyki Sakralnej „Ucho Igielne”. Koncert inauguracyjny odbędzie się w Sandomierzu.

Wystąpią najlepsi europejscy kameraliści, czyli Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, stworzona przez Agnieszkę Duczmal. Koncert inauguracyjny odbędzie się w bazylice katedralnej o godzinie 19.00 - informuje Katarzyna Knap-Sawicka, kierownik Referatu Kultury, Promocji, Sportu i Turystyki w Urzędzie Miejskim w Sandomierzu.

Tym razem za pulpitem dyrygenckim stanie córka słynnej dyrygentki - Anna Duczmal-Mróz. Koncert zatytułowany jest „W 80 minut dookoła świata”. Dokładnie tyle czasu zajmie wykonanie najwspanialszych, kameralnych utworów powstałych w różnych częściach świata. Nie zabraknie też polskiego akcentu, czyli muzyki Wojciecha Kilara.

Do początku sierpnia podczas festiwalu „Ucho Igielne” można będzie wysłuchać znakomitych muzyków z ciekawym repertuarem. Melomani będą mieli okazję spędzić czas przy najpiękniejszych utworach sakralnych i świeckich największych mistrzów m.in. Bacha, Mozarta, Chopina, Straussa i Pendereckiego.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja imienia Edwarda Kusztala w Kielcach. Cel wydarzenia to popularyzowanie kultury, muzyki, sztuki sakralnej mocno obecnej w Sandomierzu oraz okolicy, gdzie także odbywać się będą festiwalowe koncerty.

Kolejny koncert Festiwalu Muzyki Sakralnej odbędzie się 12 lipca w kościele św. Floriana w Koprzywnicy. Będzie to występ dwóch młodych akordeonistów, którzy koncertowali w tokijskiej filharmonii oraz w prestiżowej, nowojorskiej Carnegie Hall, czyli Harmonium Duo z towarzyszeniem Cracow Vocal Quartet. Ten koncert rozpocznie się o godzinie 17.

Kolejne wydarzenie festiwalowe zorganizowane będzie w klasztorze na Świętym Krzyżu, gdzie na organach zagra Thomas Cornelius.

Następne dwa koncerty ponownie odbędą się w Sandomierzu. Na dziedzińcu Zamku Królewskiego zabrzmi muzyka Straussów, a w kościele św. Jakuba zagra znany na całym świecie polski kwartet smyczkowy Atom String Quartet. W programie koncertu są utwory Krzysztofa Pendereckiego i Fryderyka Chopina. Ten koncert odbędzie się 2 sierpnia i zakończy tegoroczny festiwal „Ucho Igielne”.

Po każdym z koncertów będzie możliwość nocnego zwiedzania świątyń, w których odbyło się dane wydarzenie muzyczne, a w „Strefie Słuchacza” także można będzie delektować się muzyką oraz chłodną lemoniadą. Wszystkie koncerty są bezpłatne.

 

Ucho Igielne - II Letni Festiwal Muzyki Sakralnej w Sandomierzu i okolicach:

5 lipca (niedziela) godz. 19.00 - Bazylika katedralna w Narodzenia NMP w Sandomierzu - Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" pod batutą Anny Dumczal-Mróz.

12 lipca (niedziela) godz. 17.00 - Kościół św. Floriana, Koprzywnica - Harmonium Duo i Cracov Vocal Quartet - Bach, Mozart, Rachmaninov i inni.

19 lipca (niedziela) godz. 17.00 - Klasztor na Św. Krzyżu - Recital organowy Thomasa Corneliusa - Kod Mistrzów - Bach, Rachmaninov, Buxtehude, cornelius.

25 lipca (sobota) godz. 18.00 - Dziedziniec Zamku Królewskiego w Sandomierzu - Strauss Ensamble i jego goście - Ewelina Szybilska i Łukasz Graj. Arie i duety operowe, muzyka rodziny Straussów, polki, galopy i czardasze.

2 sierpnia (niedziela) godz. 17.00 - Kościół św. Jakuba, Sandomierz. Atom String Quartet - "Penderecki na smyczkach".

Tagi do tego wpisu
Reklama