Rycerze Kolumba z całej Polski spotkali się w Sandomierzu

Data publikacji: 04.07.2020 17:38
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
04.07.2020. Sandomierz. Msza święta poprzedzająca zjazd Rycerzy Kolumba  w Sandomierzu

04.07.2020. Sandomierz. Msza święta poprzedzająca zjazd Rycerzy Kolumba w Sandomierzu
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Sandomierzu odbywa się ogólnopolski zjazd liderów Zakonu Rycerzy Kolumba. Spotkanie ma charakter formacyjny. W Domu Rekolekcyjnym „Quo Vadis” odbyło się sympozjum. Mówiono przede wszystkim o roli tej świeckiej formacji dla życia Kościoła i mieszkańców, wymieniano doświadczenia, postawiono sobie nowe wyzwania.

Jak powiedział Krzysztof Zuba, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, działalność członków tego zakonu koncentruje się na konkretnych czynnościach związanych z parafią i lokalną społecznością. Z roku na rok jest coraz więcej Rycerzy Kolumba. Teraz ta formacja liczy w Polsce 7 tys. osób. Ich hasło to: „Wiara poprzez uczynki”.

04.07.2020. Sandomierz. Msza święta poprzedzająca zjazd Rycerzy Kolumba w SandomierzuFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

- Poprzez konkretne dzieła miłosierdzia, poprzez pomoc potrzebującym, modlitwę i dawanie świadectwa wiary przyciągamy kolejne osoby do siebie. Ten wysiłek na rzecz innych ludzi i kościoła przekłada się na to, że stajemy się lepszymi mężami, ojcami, dziadkami i sąsiadami. Następuje zmiana relacji, wiemy to od swoich rodzin - stwierdził szef polskich Rycerzy Kolumba.

Dodał, że działalność tego zakonu koncentruje się przede wszystkim na potrzebach danej parafii. Jest to np. pomoc w zorganizowaniu uroczystości religijnych, przygotowanie ołtarza na Boże Ciało czy Grobu Pańskiego. To także organizowanie akcji charytatywnych, które wynikają z życia codziennego mieszkańców np. pomoc poszkodowanym przez nawałnice czy inne zdarzenia.

Rycerze Kolumba opowiadają się za obroną życia od narodzin do naturalnej śmierci, wspierają kobiety, które zdecydowały się urodzić dziecko mimo innych nacisków, organizują też pomoc dla osób niepełnosprawnych oraz hospicjów.

W diecezji sandomierskiej jest około 300 Rycerzy Kolumba, działają w 20 parafiach. Do tego zakonu może wstąpić każdy dorosły mężczyzna-katolik.

04.07.2020. Sandomierz. Msza święta poprzedzająca zjazd Rycerzy Kolumba w SandomierzuFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Zjazd potrwa do jutra. Zakończy się mszą świętą pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza w bazylice katedralnej o godzinie 14.00.

Tagi do tego wpisu
Reklama