Ryszard Legutko: Unia została przejęta przez radykalną Lewicę

Data publikacji: 17.09.2021 12:22
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Ryszard Legutko - europoseł PiS

Na zdjęciu: Ryszard Legutko - europoseł PiS
Fot. Radio Kielce

- Możliwości Unii Europejskiej jako wehikułu rozwoju gospodarczego już się wyczerpały - ocenia w rozmowie z Radiem Kielce Ryszard Legutko, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, a także wiceprzewodniczący partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim.

- Polska jest krajem bardzo szybko się rozwijającym. Natomiast Unia z powodu tego, że jest zbyt duża, zbyt skomplikowana i zbiurokratyzowana raczej zwalnia niż przyspiesza. Oczywiście my korzystamy z tych umów, jakie Wspólnota zawiera także w naszym imieniu, jednak w mojej ocenie jeżeli chodzi o dynamikę i możliwości wzrostu Unia wyraźnie spowalnia i na razie nie widać, aby to się miało zmienić - dodaje.

Dziś w Warszawie rozpoczęła się XI edycja kongresu Polska Wielki Projekt. Jedna z debat będzie dotyczyć kwestii bilansu członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Zdaniem europosła Prawa i Sprawiedliwości, ocena bilansu zysków i strat nie jest jednoznaczna. Jego zdaniem, w sferze kulturowej obecne działania wspólnoty są katastrofą.

- Unia została przejęta przez radykalną Lewicę, co ma niewiele wspólnego z tym, co my kojarzymy z Europą, to jakaś wściekała ideologia. Zupełną katastrofą jest łamanie traktatów w imię ideologii, ingerowanie w życie, obyczaje, moralność krajów członkowskich - dodaje.

W trakcie trzydniowego kongresu w Warszawie odbędzie się szereg dyskusji i prelekcji, dotyczących m.in. bezpieczeństwa, gospodarki, czy problemów współczesnej rodziny. Ryszard Legutko będzie jednym z moderatorów debaty zatytułowanej „Przyszłość Europejskiej prawicy. Jaka rola dla Polski?”. Parlamentarzysta podkreśla, że jednym z celów tego panelu będzie określenie szans na utworzenie europejskiego bloku prawicowego i konserwatywnego, który mógłby się przeciwstawić monopolowi lewicy.

- Nie po to wychodziliśmy z komuny, aby znowu znaleźć się pod rządami lewicy. Co prawda trochę przypudrowanej, lepiej ubranej i jeżdżącej lepszymi samochodami, ale to wciąż lewica i to dość radykalna. Tymczasem społeczeństwo polskie, mówiąc najdelikatniej, jest zróżnicowane. Część prawicowa jest silna i pewnie jeszcze długo silna będzie, dlatego nie możemy sobie pozwolić na to, aby rządzili ci, którzy nie mają u nas żadnej legitymacji demokratycznej - dodaje.

W panelu, którego moderatorem będzie Ryszard Legutko wezmą udział naukowcy z i dyplomaci ze Stanów Zjednoczonych, Włoch i Hiszpanii.

Kongres Polska Wielki Projekt potrwa do niedzieli. Na zakończenie przewidziane jest wręczenie medalu „Odwaga i wiarygodność”, który przyznawany jest osobom aktywnie działającym na rzecz kongresu oraz wizerunku Polski i jej obywateli w świecie.

Tagi do tego wpisu
Reklama