Rząd wspiera samorządy. Większość się cieszy, ale są też niezadowoleni

Data publikacji: 09.07.2020 14:46
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
09.08.2020 Sudół koło Ostrowca Św. Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego

09.08.2020 Sudół koło Ostrowca Św. Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego
Fot. Wiktor Taszlow / Radio Kielce

Premier Mateusz Morawiecki przekazał dziś samorządom z powiatów ostrowieckiego, opatowskiego, sandomierskiego i staszowskiego promesy na dofinansowanie zadań z rządowego programu inwestycji lokalnych.

Szef rządu podkreśla, że zdaje sobie sprawę z konieczności wsparcia samorządów, po to by rozruszać gospodarkę. Właśnie temu ma służyć nowy program i przekazane promesy. Samorządowcy w większości cieszą się ze wsparcia. Burmistrz Opatowa Grzegorz Gajewski wierzy w to, że gmina dostanie pieniądze, a jest to prawie 1 milion 300 tysięcy złotych. Tymczasem tylko w kwietniu wpływy do budżetu gminy były mniejsze o pół miliona złotych. Wsparcie rządowe jest zdaniem burmistrza znaczące dla budżetu gminy Opatów.

Powiat ostrowiecki otrzymał promesę na kwotę 2,7 miliona złotych, ale starosta Marzena Dębniak jest z niego niezadowolona. Jej zdaniem pomoc jest niewystarczająca, a prawdziwą wartość strat będzie można wyliczyć po pandemii. Z jej wyliczeń wynika, że powiat stracił dotychczas przez pandemię 4,5 miliona złotych.

Wójt Bodzechowa Jerzy Murzyn odebrał z rąk premiera promesę opiewającą na niemal trzy miliony złotych. Włodarz podkreśla, że nie wiadomo jeszcze, kiedy te pieniądze wpłyną na konto. Wyjaśnia, że wielkość kwoty to wynik wielu inwestycji.

Reklama