Rządowe pieniądze na popegeerowskie wsie

Data publikacji: 22.06.2021 14:28
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
22.06.2021. Kielce. Wręczenie promes z Funduszu Inicjatyw Lokalnych.  Na zdjęciu (od lewej): Leszek Kopeć - burmistrz Staszowa, Krzysztof Lipiec - prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, Krzysztof Słoń - senator PiS, Rafał Nowak - wicewojewoda świętokrzyski

22.06.2021. Kielce. Wręczenie promes z Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Na zdjęciu (od lewej): Leszek Kopeć - burmistrz Staszowa, Krzysztof Lipiec - prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, Krzysztof Słoń - senator PiS, Rafał Nowak - wicewojewoda świętokrzyski
Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

20 świętokrzyskich samorządów otrzymało wsparcie finansowe z Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Promesy przeznaczone są na inwestycje i zakupy dla gmin, w których funkcjonowały państwowe gospodarstwa rolne.

22.06.2021. Kielce. Wręczenie promes z Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Na zdjęciu (w pierwszym rzędzie od lewej): Krzysztof Słoń - senator PiS, Rafał Nowak - wicewojewoda świętokrzyski, Krzysztof Lipiec - prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyskiFot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski informuje, że paleta inwestycji, jakie przeprowadzone zostaną w tych gminach jest szeroka.

- Głównie poprawi się infrastruktura drogowa, ale samorządy zamierzają również wybudować ścieżki rowerowe, świetlice, remizy, wodociągi i instalacje kanalizacyjne. Dajemy mieszkańcom tych gmin szansę i nadzieję na poprawę komfortu życia - dodał Zbigniew Koniusz.

200 tys. zł otrzymała gmina Krasocin. Wójt Ireneusz Gliściński informuje, że dzięki tym pieniądzom uda się przystosować miejscowy zalew w Chotowie do celów retencyjno–rekreacyjnych.  

- Był zarośnięty chwastami, zaniedbany i nieużywany. Służył jako zbiornik przepływowy na rzece, ale chcielibyśmy zrobić z niego perełkę dla wędkarzy. Akwen położony jest w pięknym otoczeniu, pośród lasu, tak że przybędzie nam miejsce do spędzania wolnego czasu i relaksu - dodał Ireneusz Gliściński.  

Z kolei Słupia Jędrzejowska otrzymała 300 tys. zł. Wójt Tomasz Koper informuje, że dzięki tym pieniądzom uda się w sołectwie Sprowa położyć asfalt na prawie 2 km odcinku drogi. 

- Za te pieniądze postaramy się uregulować stan infrastruktury drogowej w całym sołectwie. Gdy tylko pojawiła się okazja, by otrzymać na ten cel pieniądze, od razu aplikowaliśmy o te środki - mówi Tomasz Koper.   

Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości przypomniał, że rządowy Fundusz Inicjatyw Lokalnych to narzędzie, które realnie wspiera samorządy i przynosi im bardzo dużo korzyści. 

- Z puli 13 mld zł, które rząd przeznaczył na Fundusz Inicjatyw Lokalnych, 700 mln zł trafiło do naszego regionu. To spory zastrzyk kapitałowy dla samorządów - dodał Krzysztof Lipiec.  

- Nie pamiętam takiego funduszu, który byłby przeznaczony w sposób szczególny dla gmin, w których funkcjonowały państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej - powiedział z kolei Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości. 

- W innych częściach kraju głównie dominowały PGR-y. One niestety w pewnym okresie naszej historii stanowiły podstawę funkcjonowania polskiej wsi i widzimy do jakiego stanu tę polską wieś doprowadziły. Na terenie naszego województwa przedsiębiorstwa gospodarki rolnej występowały w nieco mniejszej skali, ale też dało się odczuć, że pewne opóźnienia i procesy związane z zagospodarowaniem terenów rolnych przebiegały źle - dodał Krzysztof Słoń.   

W sumie do 20 świętokrzyskich samorządów trafiło dziś prawie 7 mln zł. 

22.06.2021. Kielce. Wręczenie promes z Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Na zdjęciu (od lewej): Marek Juszczyk - burmistrz Skalbmierza, Krzysztof Lipiec - prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, Krzysztof Słoń - senator PiS, Rafał Nowak - wicewojewoda świętokrzyskiFot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Reklama