Rządowe pieniądze na wsparcie seniorów

Data publikacji: 24.06.2020 17:16
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
24.06.2020 Bałtów, Wręczenie promes z zakresu ASOS i tworzenie Środowiskowych Domów Samopomocy. Na zdjęciu Ewa Kopolovets z UW, wojewoda Zbigniew Koniusz, senator Jarosław Rusiecki, poseł Agata Wojtyszek, wójt Bałtowa Hubert Żądło, wicestarosta opatowski Małgorzata Jalowska, wiceminister Anna Krupka, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Alina Nowak, poseł Andrzej Kryj, poseł Mariusz Gosek

24.06.2020 Bałtów, Wręczenie promes z zakresu ASOS i tworzenie Środowiskowych Domów Samopomocy. Na zdjęciu Ewa Kopolovets z UW, wojewoda Zbigniew Koniusz, senator Jarosław Rusiecki, poseł Agata Wojtyszek, wójt Bałtowa Hubert Żądło, wicestarosta opatowski Małgorzata Jalowska, wiceminister Anna Krupka, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Alina Nowak, poseł Andrzej Kryj, poseł Mariusz Gosek
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

3,5 mln zł na politykę senioralną trafi do naszego województwa. W Bałtowie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Alina Nowak wręczyła promesy na tworzenie Środowiskowych Domów Samopomocy i punktów aktywności senioralnej.

W sumie pieniądze trafiły do 11 podmiotów z województwa świętokrzyskiego.

- Dzisiaj przesunęła się granica wieku wyznaczająca wiek senioralny. Senior to nie zawsze osoba po 60. roku życia. Dzięki realizacji projektów rządowych osoba starsza można być aktywna bardzo długo - mówiła wiceminister Alina Nowak.

W całościowej polityce prorodzinnej rząd podejmuje wiele działań aby poprawić byt całego przekroju wiekowego. Odpowiednie programy są skierowane dla maluchów, matek wychowujących dzieci, ale także do seniorów. To np. trzynasta emerytura, waloryzacja rent i emerytur.

Od początku funkcjonowania programu, ministerstwo na pomoc seniorom przekazało 280 mln zł, do świętokrzyskiego trafiło 5,5 mln. Podczas wręczenia promes, parlamentarzyści i samorządowcy podkreślali rolę wsparcia rządowego dla tego typu inicjatyw.

Wojewoda Zbigniew Koniusz zaznaczył, że rząd Prawa i Sprawiedliwości ma pomysł na Polskę we wszystkich aspektach. Wsparcie trafia do każdej grupy społecznej od malucha do seniora.

- W naszym województwie funkcjonuje 39 Środowiskowych Domów Samopomocy, mają około tysiąca pensjonariuszy. Dzięki programom rządowym placówki te mają pieniądze na rozwój. Gwarancją tego, że tych środków nie zabraknie, jest nasza obecność przy rządzie i prezydencie - zaznaczył wojewoda.

Poseł Agata Wojtyszek, która zabiegała o przyznanie środków dla Bałtowa przypomniała, że dzięki pieniądzom z ministerstwa budynek dawnej szkoły w Wólce Bałtowskiej, który byłby teraz nieużywany, stanie się znów społecznie użyteczny. Da też miejsca pracy. Pieniądze rządowe trafiają też do organizacji pozarządowych, które poświęcają czas i działanie dla seniorów.

Poseł Anna Krupka mówiła, że środki na aktywizację seniorów pokazują, że rząd dba o wszystkie grupy społeczne. Wspiera w działaniach społecznych samorządy, aby w pełni realizować politykę rodzinną.

Poseł Andrzej Kryj przypomniał, że podczas rozmów w ministerstwie o problemach lokalnych, daje się wyczuć duże zrozumienie problemów.

- My jesteśmy ambasadorami samorządów i organizacji pozarządowych działających w małych miejscowościach, to nasza rola. Pieniądze centralne pozwalają na niwelowanie różnic między dużymi metropoliami, a małymi miejscowościami - mówił.

Poseł Mariusz Gosek dodał, że w ostatnim czasie 14,5 mln zł zostało przekazane na świętokrzyskie szpitale. W ten sposób rząd zjednoczonej prawicy pokazuje, że pieniądze dla ludzi są, tylko trzeba je znaleźć i przekazać potrzebującym.

Senator Jarosław Rusiecki przypomniał, że w 2015 podczas kongresu programowego Prawa i Sprawiedliwości, eksperci pokazali, że 20 procent organizacji pozarządowych dostaje 80 procent środków finansowych. Dziś sytuacja zupełnie została zmieniona. Polska lokalna może się rozwijać tak samo jak reszta kraju.

Wśród beneficjentów programu jest gmina Bałtów, która za ponad 440 tys. zł dotacji planuje uruchomić Środowiskowy Dom Samopomocy. Z kolei Stowarzyszenie Inicjatywa Lokalna z Bliżyna uruchomi program „Wiem i działam. Aktywny senior”. Jak informuje Mariusz Busiek ze Stowarzyszenia projekt zakłada utworzenie miejsca, w którym seniorzy będą mogli skorzystać z pomocy ekspertów w zakresie szeroko rozumianej aktywności. Lokal będzie się mieścił w Skarżysku przy ulicy Paryskiej.

Reklama