Rządowe wsparcie dla Opatowa i Wiślicy

Data publikacji: 13.04.2021 19:27
Autor: Aneta Cielibała-Gil / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu poseł Krzysztof Lipiec

Na zdjęciu poseł Krzysztof Lipiec
Kielce / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Dzięki ministerialnym pieniądzom bazylika kolegiacka w Wiślicy będzie miała nowe organy. Opatowski szpital wzbogaci się natomiast o tomograf komputerowy.

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu rozstrzygnęło konkursy w ramach programu „Infrastruktura Kultury”.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec informuje, że za sprawą tego programu do województwa świętokrzyskiego trafi 950 tys. złotych na rozbudowę i modernizację infrastruktury instytucji kultury.

- Duże wsparcie otrzymała bazylika kolegiacka w Wiślicy. To kwota 415 tys. złotych na budowę organów w tej kolegiacie. Projekt będzie realizowany przez trzy lata - zaznacza.

Jak dodaje poseł Krzysztof Lipiec, przyznanie pieniędzy dla Wiślicy, to bardzo dobra informacja, ponieważ jest to miejsce o wyjątkowej historii.

- Cieszę się z tego, ponieważ Wiślica przeżywa swój renesans. Jest tam realizowanych wiele różnych projektów, finansowanych przez ministra kultury, jak i marszałka województwa świętokrzyskiego. Wiślica odzyskuje swój blask. Kiedyś była słynna jako stare miasto, gród. Dziś tkwi tam nasze dziedzictwo kulturowe - dodaje poseł Lipiec.

Wsparcie finansowe trafi także do Filharmonii Świętokrzyskiej na zakup instrumentów, Teatru Lalki i Aktora Kubuś na modernizację pracowni plastyczno-multimedialnej oraz do orkiestr dętych w Morawicy i Krasocinie. Dodatkowo, z rządowych pieniędzy zostanie wybudowana świetlica wiejska w Dąbrowie Górnej w gminie Bodzentyn.

Ponadto, premier Mateusz Morawiecki wydał pozytywną opinię, dotyczącą przekazania tomografu komputerowego dla Szpitala Powiatowego w Opatowie.

- To bardzo ważne, ponieważ tomograf, którym teraz dysponuje szpital jest bardzo mocno nadwyrężony - dodaje poseł.

Nowy sprzęt powinien trafić do lecznicy w najbliższych tygodniach.

adv adv
Wiadomości
Reklama