Rzemienowice na szlaku handlowym sprzed 2 tysięcy lat

Data publikacji: 06.08.2020 15:27
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
06.08.2020. Rzemianowice. Prace archeologiczne

06.08.2020. Rzemianowice. Prace archeologiczne
Fot. Ekspedycja Rzemienowice

Archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego wrócili do Rzemienowic w gminie Opatowiec. Naukowcy poszukują tam śladów osadnictwa z epoki żelaza.

W ubiegłym roku odkryto pozostałości dwóch chat częściowo zagłębionych w ziemię, datowane na pierwsze 150 lat naszej ery. Odnaleziono także m.in. zachowaną w całości szpilę kościaną i liczne zbiory narzędzi kościanych i z poroża.

Jak informuje Jan Bulas z Uniwersytetu Jagielońskiego, archeolodzy badają osadę związaną z kulturą przeworską - społecznością, która zamieszkiwała tereny polski między II wiekiem p.n.e, a V wiekiem naszej ery. Jednym z ciekawszych odkryć była chata, związana z produkcją dziegciu - zapomnianej dziś substancji, która służyła w celach leczniczych, ale także była wykorzystywana chociażby przy produkcji strzał. Tegoroczne badania dostarczają już bogate znaleziska. Naukowcy natknęli się na tysiące fragmentów naczyń ceramicznych i olbrzymią ilość kości zwierzęcych.

06.08.2020. Rzemianowice. Prace archeologiczneFot. Ekspedycja Rzemienowice

- Jesteśmy w początkowym etapie badań, ciężko coś na ten temat powiedzieć. Zobaczymy jak uda się te znaleziska zinterpretować na dalszym etapie badan - dodaje.

Naukowiec podkreśla, że ich głównym celem jest poznanie różnych aspektów życia codziennego mieszkańców osady sprzed 2 tys. lat.

- Mamy szereg pytań badawczych, m.in. jakie budowle ta ludność konstruowała i to jest także przedmiot naszych zainteresowań. To pokazuje jak istotną rolę na szlakach handlowych pełniła osada w Rzemienowicach - dodaje.

Stanowisko archeologiczne w Rzemienowicach zostało odkryte w 2016 roku przed dr. Przemysława Dulębę z Uniwersytetu Wrocławskiego, dzięki występującej na powierzchni ceramice.

06.08.2020. Rzemianowice. Prace archeologiczneFot. Ekspedycja Rzemienowice

Tagi do tego wpisu
Reklama