Rzymscy legioniści rozbili obóz w Krzemionkach

Data publikacji: 11.07.2020 15:38 / Data aktualizacji: 11.07.2020 18:16
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.07.2020 Rezerwat Krzemionki. Obóz legionistów

11.07.2020 Rezerwat Krzemionki. Obóz legionistów
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Rzymianie i barbarzyńcy rozbili obóz na terenie rezerwatu Krzemionki. Mimo deszczowej pogody członkowie lubelskiego stowarzyszenia „Pro Antica” w odpowiednich strojach odtwarzali warunki życia codziennego legionistów rzymskich.

Zwykle na terenie Krzemionek odbywają się rekonstrukcje życia w osadzie neolitycznej. Tym razem turyści mogli zobaczyć, jak wyglądał obóz legionistów rzymskich z 14. Legionu Bliźniaczego Zwycięskiego.

Robert Rupala, członek stowarzyszenia „Pro Antica” mówi, że była to jedna z niewielu okazji w tym roku, aby uczestniczyć w podobnej rekonstrukcji. Wszystkie plany popsuła pandemia.

- Jeżeli ktoś do nas trafił, mógł przymierzyć hełm lub inny element naszego wyposażenia, a także wziąć gladiusa, czyli miecz, z którym tutaj chodziliśmy - mówi Robert Rupala. Dodaje, że spróbować można było kuchni legionistów, a także dowiedzieć się jak farbowano wełnę czy len.

Monika Fik zajmuje się naturalnym farbowaniem wełny i pozyskiwaniem barwników. Jak mówi, nie był to zawód lubiany, często z powodu zapachów. Aby uzyskać konkretny kolor, należało wykonać wywar z domieszką odpowiednich składników.

- Kolory drogie to były np. indygo lub czerwień. Barwniki były drogie lub sam proces był trudny. Na przykład przykry zapach towarzyszył farbowaniu indygo, bo do tego używano moczu - informuje Monika Fik.

Ponadto można było zobaczyć rzeczy codziennego użytku jak np. grzebień.

Reklama