Są chętni na dodatek solidarnościowy

Data publikacji: 26.06.2020 10:47
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oddział w Kielcach przy ul. Piotrowskiej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oddział w Kielcach przy ul. Piotrowskiej
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Ponad 800 wniosków o wypłatę dodatku solidarnościowego wpłynęło do świętokrzyskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Prawo do świadczenia przysługuje osobom, które po 15 marca 2020 roku straciły pracę lub ich umowa wygasła z powodu COVID-19, przypomina Paweł Szkalej rzecznik świętokrzyskiego oddziału ZUS.

- Wypłata dodatku solidarnościowego to nowe zadanie jakie otrzymał nasz urząd w ramach realizacji tarczy antykryzysowej. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku - wyjaśnia Paweł Szkalej.

Jak dodaje rzecznik ZUS, świadczenie wynosi 1,4 tys. zł i można je pobierać maksymalnie przez 3 miesiące. Jego wypłata następuje między 1 czerwca, a 31 sierpnia. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek.

- O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Wszystkie nasze instytucje mają specjalnie przygotowane stanowiska informacyjne i jeżeli ktoś nie ma dostępu do internetu może skorzystać z naszej pomocy. Na miejscu nasz pracownik pomoże w założeniu konta na platformie, pomożemy również przy złożeniu wniosku - dodał Paweł Szkalej.

Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych i stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

W całym kraju ZUS wypłacił już dodatki solidarnościowe dla około 17 tys. osób na kwotę ponad 20 mln zł.

Podobne wiadomości
Reklama