Są dziećmi, ale będą prowadzić prawdziwe badania

Data publikacji: 21.07.2021 15:25
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
21.07.2021. Kielce. Koło Naukowe „CODEPRO Space” Politechniki Dziecięcej

21.07.2021. Kielce. Koło Naukowe „CODEPRO Space” Politechniki Dziecięcej
Fot. Daniel Lenart / Radio Kielce

Młodzi pasjonaci robotyki, programowania i nauki spotkali się dziś w Politechnice Świętokrzyskiej. To członkowie Koła Naukowego „CODEPRO Space”, pierwszego takiego w historii uczelni. Tworzą go mali studenci Politechniki Dziecięcej.

Dziś odbyło się pierwsze spotkanie młodych badaczy. Zajęcia prowadzili twórcy łazika marsjańskiego z Politechniki Świętokrzyskiej. Dzieci mogły poznać tajniki robota, a nawet spróbować nim sterować.

Agnieszka Duda, dyrektor mówi, że powołanie koła naukowego to odpowiedź na wniosek ze strony jednego z niepełnoletnich studentów.

- Są wybitne jednostki w szeregach małych żaków. Jedną z tych wybitnych postaci jest Szymon Prokop, obecnie trzynastolatek. Szymon w czasie pandemii zbudował swojego łazika marsjańskiego. To właśnie on zwrócił się z pomysłem utworzenia koła naukowego Dziecięcej Politechniki Świętokrzyskiej - wyjaśnia Agnieszka Duda.

21.07.2021. Kielce. Koło Naukowe „CODEPRO Space” Politechniki DziecięcejFot. Daniel Lenart / Radio Kielce

Pomysł się spodobał i dziś odbyła się inauguracja zajęć „CODEPRO Space”. Koło tworzą pasjonaci nauki w wieku od 6 do 15 lat. Szymon Prokop nie ukrywa, że możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez naukowców i studentów Politechniki Świętokrzyskiej pomoże mu w rozwoju pasji.

- Nauka przez projekty jest najlepsza. Wtedy otrzymujemy wiedzę praktyczną, a nie tylko teoretyczną. Możemy otrzymywać wiedzę z książek, Internetu, ale jeszcze lepiej jest zapytać o coś osobę, która się na tym zna. Mam w planach ulepszenie mojego robota, ale chcę też zająć się czymś nowym. Myślę o budowie rakiety, która będzie mogła sama lądować - mówi Szymon.

Kolejne spotkanie Koła Naukowego Dziecięcej Politechniki Świętokrzyskiej zaplanowano po wakacjach.

Reklama