Są jak bohater Żeromskiego

Data publikacji: 15.10.2021 17:06
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.10.2021. Kielce. Wręczenie nagród im. Andrzeja Radka w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Na zdjęciu (od lewej): Magdalena Waluśkiewicz, Klaudia Galasińska, Mateusz Galasiński, Tadeusz Ćwiek

15.10.2021. Kielce. Wręczenie nagród im. Andrzeja Radka w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Na zdjęciu (od lewej): Magdalena Waluśkiewicz, Klaudia Galasińska, Mateusz Galasiński, Tadeusz Ćwiek
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Są wyjątkowi: utalentowani, zdolni, empatyczni. Wbrew wszelkim przeciwnościom, osiągają wysokie wyniki w nauce, ale też pomagają innym. Pięcioro utalentowanych uczniów pochodzących z ziemi świętokrzyskiej otrzymało w piątek Stypendia im. Andrzeja Radka. Uroczyste wręczenie odbyło się w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Stypendia są przyznawane przez Towarzystwo im. Stefana Żeromskiego, istniejące przy kieleckim Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Mają na celu wyrównywać szanse pochodzących z niewielkich miejscowości młodych ludzi, nagradzać ich za determinację, konsekwencję w pokonywaniu rozlicznych trudności oraz upór w dążeniu do celu jakim jest edukacja.

Współcześni Radkowie

- Takimi cechami charakteryzował się Andrzej Radek, fikcyjna postać, bohater „Syzyfowych prac” - powieści Stefana Żeromskiego - wyjaśnia Sylwia Zacharz, przewodnicząca Towarzystwa.

- Bohaterowie naszych stypendiów to tacy współcześni Radkowie. To osoby, które mają pewne trudności, mają dalej do szkoły, czasami są to problemy nie tylko finansowe, ale także rodzinne. Natomiast ci młodzi ludzie uważają, że nauka to jest coś, co da im przyszłość, że jest najważniejsza. To są osoby, które lubią czytać książki, ale też bardzo wrażliwe i empatyczne, czyli oprócz tego że zajmują się nauką, czas wolny poświęcają innym, potrzebującym pomocy - wyjaśnia.

W tym roku stypendia otrzymało pięć osób.

Patrycja Waluśkiewicz - studentka pedagogiki specjalnej na Uniwersytecie Jagiellońskim jest laureatką stypendium już po raz czwarty (2017, 2019, 2020 i 2021). Z kolei Magdalena Waluśkiewicz - uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie trzeci raz znalazła się w gronie nagrodzonych. Mówi, że jest to dla niej ogromne wyróżnienie.

- Taka nagroda na pewno pozwoli mi na rozwijanie moich pasji i zainteresowań. Bardzo ułatwia na przykład dostęp do zajęć dodatkowych. Poprzednie stypendia przeznaczyłam m.in. na doskonalenie znajomości języka angielskiego i tak też pewnie będzie i tym razem, ale też wydam ją na podręczniki, książki. Często też angażuję się w wolontariat, co zajmuje wiele czasu. Ta nagroda jest swego rodzaju odciążeniem dla moich rodziców, ponieważ nie muszą finansować mojej edukacji w całości - wyjaśniła.

O talenty trzeba dbać

- Cieszę się, że ktoś docenia moje starania, moje osiągnięcia-– powiedziała Klaudia Galasińska - uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. generała Władysława Sikorskiego we Włoszczowie, zamieszkała w Węgleszynie, pasjonatka matematyki, która po raz drugi odebrała stypendium.

Natomiast po raz pierwszy w gronie laureatów znaleźli się: Mateusz Galasiński - pochodzący z Węgleszyna student Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Tadeusz Ćwiek - uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju, mieszkający w Nowym Korczynie.

- Na pewno te pieniądze przeznaczę na swoją pasję, czyli na naukę, na rozwijanie języka polskiego, ponieważ to jest mój ulubiony przedmiot - powiedział Tadeusz.

Stypendystom pogratulowała Katarzyna Nowacka, wicekurator oświaty. Podkreślała, że to uhonorowanie ich wysokiej aktywności edukacyjnej.

- Tego, jak mocno pracują nad zdobywaniem wiedzy, rozwijaniem talentów, zdolności. Myślę, że te środki finansowe, które otrzymają pozwolą im realizować kolejne wyzwania edukacyjne - podkreśliła.

Magdalena Kusztal, dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego urzędu marszałkowskiego zwróciła uwagę, że to stypendium, wspiera młode, świętokrzyskie talenty.

- O talent trzeba dbać. To jest tak, jak z tymi biblijnymi talentami: nie możemy ich zakopać, nie możemy o nich zapomnieć, bo dzięki pasji i talentom świat idzie do przodu, rozwija się i mam nadzieję, że o tych młodych ludziach, którzy tutaj otrzymują te stypendia kiedyś świat usłyszy - zaznaczyła.

493 stypendystów

Stypendia im. Andrzeja Radka przyznano już po raz 35. Ubiegłoroczna edycja, ze względu na pandemię, przebiegała w inny sposób niż zazwyczaj, laureaci odbierali nagrody indywidualnie, bez obecności gości, nauczycieli, rodziców, opiekunów. W tym roku stypendyści otrzymali nagrody rzeczowe - dyski zewnętrzne oraz publikacje a także nagrodę finansową – w tym roku było to 2 i 4 tys. zł (w formie jednorazowej wypłaty). Grono stypendystów liczy już 493 osoby.

Reklama