Są pieniądze dla świętokrzyskich gmin, w których były PGR-y

Data publikacji: 11.06.2021 13:18 / Data aktualizacji: 11.06.2021 19:40
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Krzysztof Lipiec - prezes świętokrzyskich struktur PiS

Na zdjęciu: Krzysztof Lipiec - prezes świętokrzyskich struktur PiS
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Prawie 7 mln zł trafiło do gmin z województwa świętokrzyskiego w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wsparcie otrzymały gminy, na terenie których funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne.

Jak stwierdził poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, w regionie zrealizowanych zostanie 20 projektów, na łączną kwotę 6 mln 790 tys. złotych.  

- W ramach tego wsparcia realizowane będą różne przedsięwzięcia. Od budowy dróg, kanalizacji, po budowę remiz strażackich. Będą to inwestycje, które wynikają z zapotrzebowania lokalnych społeczności. W naszym województwie sieć PGR-ów nie była aż tak rozwinięta, jak na zachodzie Polski, tym bardziej jestem przekonany, że kolejne wsparcie z RFIL-u wspomoże świętokrzyskie samorządy - dodaje.

Jedna trzecia inwestycji zaplanowanych w województwie świętokrzyskim, w miejscowościach, w których funkcjonowały kiedyś Państwowe Gospodarstwa Rolne, realizowana będzie na terenie powiatu sandomierskiego, opatowskiego i staszowskiego. W sumie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych przypadło na ten teren 2,750 mln złotych.

Najwięcej, bo po 600 tys. złotych otrzymała gmina Samborzec i Lipnik. W przypadku tej pierwszej dojdzie do rewitalizacji osiedla bloków po byłym PGR, poprawi się stan dróg wewnętrznych i chodników, powstanie plac zabaw dla dzieci oraz siłownia plenerowa. Zamontowane zostanie nowe oświetlenie.

W gminie Lipnik inwestycja będzie polegała na adaptacji zabytkowego Zboru Ariańskiego w miejscowości Włostów.

Obiekt pochodzi z końca XVI wieku. 500 tys. złotych otrzymała z tej edycji programu gmina Zawichost. Za te pieniądze przebudowanych zostanie 6 odcinków dróg w Czyżowie Szlacheckim, a oprócz tego wybudowana będzie kładka dla pieszych i dla samochodów nad drogą gminną.

Jak powiedział poseł PiS Marek Kwitek, członek sejmowej komisji ds. samorządu terytorialnego, dofinansowanie inwestycji, z których skorzystają byli pracownicy PGR oraz ich potomkowie to forma zadośćuczynienia dla tych ludzi i dopełnienie dziejowej sprawiedliwości.

Przypomniał, że poprzednia ekipa rządowa  PO-PSL nie zrealizowała takiej pomocy dla miejscowości, w których były Państwowe Gospodarstwa Rolne. Były jedynie projekty ustaw, ale żadna nie została zrealizowana w ten sposób, że jest konkretne, materialne wsparcie.

- Naprawiamy błędy, które zostały zrobione w okresie transformacji ustrojowej - dodał poseł Marek Kwitek.

W sumie w województwie świętokrzyskim na terenach po byłych Państwowych Gospodarstwach Rolnych zrealizowanych będzie 20 inwestycji.

W powiecie sandomierskim, staszowskim oraz opatowskim dofinansowanie na ten cel, oprócz Samborca, Lipnika i Zawichostu, otrzymały także  gminy: Opatów, Iwaniska, Staszów oraz Szydłów.

W skali całego kraju wartość Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wynosi 13 mld złotych, do województwa świętokrzyskiego z funduszu trafiło ponad 700 mln złotych.

Reklama