Są pieniądze na GUM w Kielcach

Data publikacji: 12.06.2020 15:54
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Laboratorium Głównego Urzędu Miar w Kielcach - wizualizacja

Laboratorium Głównego Urzędu Miar w Kielcach - wizualizacja
Fot. Biuro projektowe BDM Architekci

Komisja Europejska zgodziła się na przesunięcie unijnych dotacji, co pozwoli wygospodarować pieniądze na budowę kampusu Głównego Urzędu Miar w Kielcach.

Ze względu między innymi na wzrost cen na rynku budowlanym konieczne było zweryfikowanie kosztów kompleksu laboratoriów w Kielcach. Jak poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, rozmowy zakończyły się pomyślnie i dofinansowanie jest zabezpieczone.

Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że to bardzo dobra informacja dla świętokrzyskiego.

- Jestem bardzo wdzięczny marszałkowi Bętkowskiemu, że ta inwestycja o dużym znaczeniu regionalnym, jak również ogólnopolskim będzie realizowana. Cieszę się z tego, że ta wiadomość została potwierdzona przez Komisję Europejską. Teraz należy sobie życzyć, aby jak najszybciej przystąpić do tego ważnego dzieła. Sądzę, że w tej materii jesteśmy skazani na sukces - stwierdził Krzysztof Lipiec.

Kampus GUM w Kielcach powstanie pod kieleckim wzgórzem Telegraf. Wybuduje go konsorcjum, które urząd utworzył z Politechniką Świętokrzyską. Wartość całego projektu szacowana jest na około 200 mln zł, natomiast wartość części budowlanej to ok. 120 mln zł.

W Kielcach powstanie specjalistyczny obiekt laboratoryjno-badawczy o powierzchni ok 15 tys. m2 wyposażony w kilkadziesiąt innowacyjnych, laboratoryjnych stanowisk pomiarowo-badawczych, służących do precyzyjnych pomiarów, niezbędnych m.in. do rozwoju przemysłu.

Budowa kompleksu ma zakończyć się w 2023 roku.

Reklama