Są pieniądze na sprzęt dla niepełnosprawnych

Data publikacji: 26.07.2021 16:02
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.07.2021. Ostrowiec Św. Podpisanie umów wsparcia dla niepełnosprawnych. Na zdjęciu (od lewej): Marzena Dębniak - starosta ostrowiecki, Krzysztof Gajewski - wójt Waśniowa, Bogumiła Bugaj - skarbnik gminy Waśniów

26.07.2021. Ostrowiec Św. Podpisanie umów wsparcia dla niepełnosprawnych. Na zdjęciu (od lewej): Marzena Dębniak - starosta ostrowiecki, Krzysztof Gajewski - wójt Waśniowa, Bogumiła Bugaj - skarbnik gminy Waśniów
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Montaż wind i zakup pojazdów przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych - między innymi na te zadania dofinansowanie otrzymały samorządy i stowarzyszenia powiatu ostrowieckiego. Pieniądze zostały przyznane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Samorządy składały wnioski przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim. Starosta ostrowiecki Marzena Dębniak mówi, że w tym roku udało się pozyskać duże pieniądze.

- Prawie milion złotych dofinansowania. Projekty były bardzo różne, od wind, poprzez zakupy samochodów czy montaż fotowoltaiki. Bardzo się cieszę, że napisano bardzo dobre wnioski - mówi starosta i dodaje, że w porównaniu z rokiem ubiegłym przyznane pieniądze są rekordowe.

Pieniądze na windy otrzymały gminy: Kunów i Ostrowiec Świętokrzyski, a także ostrowieckie starostwo. Gminy Bałtów, Ćmielów, Waśniów, ale też stowarzyszenie „Zintegrowani” otrzymały dotacje na zakup taboru do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Burmistrz Ćmielowa Joanna Suska mówi, że to nadrabianie zaległości, ponieważ gmina nie posiadała takiego pojazdu. Otrzymała ponad 110 tys. zł.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób niepełnosprawnych złożyliśmy wniosek. Kupimy autobus na 18 miejsc, w którym po złożeniu siedzeń jest możliwość przewiezienia wózka inwalidzkiego - dodaje burmistrz.

W gminie Bałtów dzieci i osoby z niepełnosprawnościami dowożone były do celu różnymi gminnymi pojazdami, których stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Dzięki prawie 100 tys. zł dotacji zmieni się komfort podróżowania.

Z kolei Stowarzyszenie „Szansa” w Ostrowcu Świętokrzyskim otrzymała dotację 160 tys. zł na montaż fotowoltaiki i klimatyzacji w siedzibie Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Reklama