Sąd ma zastrzeżenia. Związek zwróci pieniądze mieszkańcom?

Data publikacji: 22.09.2020 15:52
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
22.09.2020. Baćkowice. Siedziba Ekologicznego Związku Gmin Dorzecza Koprzywianki

22.09.2020. Baćkowice. Siedziba Ekologicznego Związku Gmin Dorzecza Koprzywianki
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Czy Ekologiczny Związek Gmin Dorzecza Koprzywianki niezgodnie z prawem podjął uchwałę dotyczącą opłat za odbiór odpadów? Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach stwierdził jej nieważność i tym samym przyznał rację mieszkańcowi gminy Opatów, który zapis zaskarżył.

Chodzi o sposób naliczania opłat za odbiór śmieci. Związek uzależnił je od liczby osób zamieszkujących nieruchomość, a ustawa mówi o liczbie członków gospodarstwa domowego. Zdaniem stowarzyszenia skarżącego zapis uchwały nieruchomość nie jest jednoznaczna z jednym gospodarstwem.

Uchwałę zaskarżył Angelo Ciechowicz, członek stowarzyszenia Niepokonani 2012. Zastanawia się, kto przygotował uchwałę, która może narazić ekologiczny związek na olbrzymie koszty.

- Konsekwencją wydania przez WSA w Kielcach wyroku jest konieczność podjęcia nowej uchwały oraz zwrot nienależnie pobranych opłat i mieszkańcy na to liczą i czekają. Musimy zastanowić się kto przygotował taką uchwałę - mówi Angelo Ciechowicz.

W tej sprawie dzisiaj obradował zarząd związku. Jego przewodniczący Krzysztof Tworek, wójt Obrazowa informuje, że nie jest na razie znane uzasadnienie sądu, dlatego związek o nie poprosi, a następnie planuje złożyć odwołanie. Krzysztof Tworek przyznaje, że członkowie zarządu są zaskoczeni, bo uchwała była konsultowana.

- Wtedy była taka interpretacja prawa, która nam na to pozwalała. W tej chwili jesteśmy zaskoczeni i nie do końca rozumiemy, choć wiemy, że taka sytuacja się dzieje w całej Polsce i w świętokrzyskim też. Chcemy się odwołać i zobaczyć co powie ostatnia instancja - mówi Krzysztof Tworek.

Ekologiczny Związek Gmin Dorzecza Koprzywianki z siedzibą w Baćkowicach zajmuje się m.in. gospodarka odpadami w 14 gminach z powiatów: opatowskiego, sandomierskiego i staszowskiego.

Reklama