Sadzili dęby, żeby ratować lasy

Data publikacji: 12.05.2021 15:24
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.05.2021 Lasy koło Stąporkowa. Nasadzenia drzew. Na zdjęciu: wiceminister klimatu Edward Siarka

12.05.2021 Lasy koło Stąporkowa. Nasadzenia drzew. Na zdjęciu: wiceminister klimatu Edward Siarka
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

3 tys. dębów zasadzono w Nadleśnictwie Stąporków. W akcji „Łączą nas drzewa” wziął udział wiceminister klimatu Edward Siarka, który podkreśla, że dzięki podobnym działaniom, rocznie w całej Polsce sadzonych jest 500 mln drzew. Nasadzenia drzew liściastych w otoczeniu sosen ma wspomóc ochronę klimatu.

- Próbujemy przebudować nasze lasy, zwiększyć liczbę drzew liściastych, dlatego sadzimy dziś dęby w otoczeniu sosen. Drzewa liściaste są bardziej odporne na suszę, powodzie czy inne nagłe anomalia pogodowe i korzystniejsze przyrodniczo - wyjaśnia wiceminister.

Poseł Mariusz Gosek podziękował ministrowi Edwardowi Siarce za obecność i przypomniał, że dzięki ministerialnemu wsparciu otoczenie rezerwatów przyrody w gminie Stąporków zyska nowy wizerunek, dofinansowano budowę parkingów przy Rezerwacie Skałki Piekło i ścieżek spacerowych w Rezerwacie Gagaty Sołtykowskie.

12.05.2021 Lasy koło Stąporkowa. Nasadzenia drzew. Na zdjęciu (od lewej): Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski i Robert Wielgopolan - wójt Słupi KoneckiejFot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz również zasadził dziś kilkadziesiąt drzew i podkreśla, że to bardzo potrzebna akcja.

- Pracownicy lasów sadzą tysiąc drzew dziennie, przekonałem się, że jest to bardzo trudna praca, ale cieszę się, że mogłem w niej uczestniczyć - powiedział.

Z kolei marszałek województwa Andrzej Bętkowski przypomina, że urząd marszałkowski, poza wsparciem Lasów Państwowych, zabiega o ochronę zapylaczy i stawia na sadzenie drzew miododajnych.

12.05.2021 Lasy koło Stąporkowa. Nasadzenia drzew. Na zdjęciu (od lewej): Grzegorz Piec - starosta konecki i poseł Mariusz GosekFot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

- W ubiegłym roku, w 80 gminach zasadziliśmy 20 tys. drzew, w tym roku naszą akcję dopiero rozpoczynamy i chcemy ją rozszerzyć na kolejne gminy - zapowiada.

Burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska informuje, że lasy to aż 60 proc. powierzchni gminy, co wkrótce przyczyni się do utworzenia na tym terenie strefy uzdrowiskowej.

Reklama