Sadzonki leśnych drzew także dla mieszkańców Ponidzia

Data publikacji: 18.09.2020 12:40
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.09.2020. Nadleśnictwo Pińczów. Akcja #sadziMY

18.09.2020. Nadleśnictwo Pińczów. Akcja #sadziMY
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

W Nadleśnictwie Pińczów na chętnych mieszkańców Ponidzia czeka aż 2 tys. sadzonek drzew leśnych. Patrycja Kamola z tego nadleśnictwa informuje, że w ramach tegorocznej akcji #sadziMY dla wszystkich chętnych przygotowano po 500 sztuk dęba, buka, świerka, a także 300 sztuk jawora i 200 sztuk sosny.

- Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas - zaznacza.

Mieszkańcy okolicznych miejscowości od rana przychodzą po sadzonki. Ci, z którymi rozmawiała nasza reporterka podkreślali, że to bardzo cenna akcja, szczególnie dla osób, które lubią i dbają o przyrodę.

- To ważne, aby poszerzyć zielone płuca naszego kraju. Im więcej drzew posadzimy, tym więcej będziemy mieli tlenu, a tym samym zwiększymy lesistość terenu. Same plusy. Drzew nigdy nie jest za dużo - zaznaczali.

Każda osoba oprócz sadzonki otrzymuje także instrukcję, jak należy posadzić drzewko, oraz zestaw folderów i gadżetów od nadleśnictwa. W akcję włączyły się także panie z pińczowskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach. Paulina Klimkiewicz podkreśla, że wspólnie z leśnikami promują Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin.

Część sadzonek pochodzi ze szkółki kontenerowej z Daleszyc. Nadleśnictwo Pińczów prowadzi także własną szkółkę.

Akcja potrwa do godziny 15.00.

Podobne wiadomości
Reklama