Salmonella na fermie kur. Jajka wycofane ze sprzedaży

Data publikacji: 21.09.2020 15:06
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Ferma kurza / avena.olsztyn.pl

Bakterie salmonelli wykryto na fermie kur niosek w Tychowie Nowym w gminie Mirzec. Informację potwierdziła Ewa Dróżdż, dyrektor starachowickiego sanepidu.

- Teraz fermę drobiu nadzoruje powiatowy lekarz weterynarii. My z kolei wycofujemy ze sprzedaży te jajka, które były w obrocie. Odwiedziliśmy punkty handlowe, w których jaja były sprzedawane. Zatrzymane zostały także jajka, które jeszcze nie trafiły do handlu.

Powiatowy Lekarz Weterynarii Zbigniew Polak zaznaczył, że bakteria salmonelli została wykryta nie w jajach, ale w odchodach.

- Potwierdzam, taka sytuacja miała miejsce na początku września. Stado kur zostało przeznaczone do uboju, jaja obecnie wycofywane są ze sklepów.

Sprawa dotyczy siedmiu partii, które na skorupkach miały oznaczenia: 3 PL 261 11313 i termin ważności od 30 września do 6 października. Jak wynika z raportów Sanepidu, jaja są wycofywane. Zostają przeznaczone do obróbki termicznej, a później można z nich zrobić masę jajeczną lub susz jajeczny, który jest wykorzystywany w piekarnictwie.

Podobne wiadomości
Reklama