Salonik Sandomierski - oaza spokoju dla każdego i miejsce pracy twórczej

Data publikacji: 09.06.2021 19:20
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
09.06.2021 Sandomierz. Salonik Sandomierski w Centrum Informacji Turystycznej. Na zdjęciu od lewej: mieszkańcy zaangażowani w powstanie Saloniku Sandomierskiego: Anna Bokwa, Katarzyna Chmielewska,  Paweł Żerebiec, Marcin Marzec - burmistrz Sandomierza, Marcin Piwnik - starosta sandomierski, Katarzyna Knap-Sawicka - kierownik referatu kultury, promocji, turystyki i sportu w urzędzie miasta, przedsiębiorca Maciej Kwasek, Jerzy Krzemiński - były kierownik działu literatury w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

09.06.2021 Sandomierz. Salonik Sandomierski w Centrum Informacji Turystycznej. Na zdjęciu od lewej: mieszkańcy zaangażowani w powstanie Saloniku Sandomierskiego: Anna Bokwa, Katarzyna Chmielewska, Paweł Żerebiec, Marcin Marzec - burmistrz Sandomierza, Marcin Piwnik - starosta sandomierski, Katarzyna Knap-Sawicka - kierownik referatu kultury, promocji, turystyki i sportu w urzędzie miasta, przedsiębiorca Maciej Kwasek, Jerzy Krzemiński - były kierownik działu literatury w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Salonik sandomierski - to nowe miejsce w rynku starego miasta, otwarte dla wszystkich, którzy potrzebują chwili odpoczynku od zgiełku turystycznego miasta, albo kawałka przestrzeni do pracy twórczej.

Salonik znajduje się w jednym z pomieszczeń Centrum Informacji Turystycznej. Powstał dzięki kilkunastoosobowej grupie mieszkańców. To miejsce zostało wyposażone m.in. w wygodne fotele i krzesła, dwa stoliki oraz inne meble.

Jak powiedziała Anna Bokwa, właścicielka restauracji i galerii „Widnokrąg”, jedna z głównych inicjatorek Saloniku Sandomierskiego, ma to być miejsce przyjazne dla każdego, kto kocha Sandomierz. Pomysłów na korzystanie z tego pomieszczenia jest wiele.

- Można tu przyjść i po prostu odpocząć, mogą z tego miejsca korzystać mieszkańcy, jeśli zechcą przedyskutować jakiś problem, salonik jest otwarty dla pisarzy, grafików i innych twórców oraz dla dziennikarzy jeżeli będą chcieli przeprowadzić wywiad w spokojnym i cichym miejscu. Jest to również miejsce dla autystów. Na wyposażeniu są specjalne słuchawki wyciszające, co pomoże osobom z tym spektrum na odcięcie się od dźwięków z zewnątrz. Salonik Sandomierski służyć będzie również prezentacji twórczości artystów związanych z Sandomierzem - poinformował Jerzy Krzemiński, były kierownik działu literatury w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, zaangażowany w powstanie nowego miejsca.

Obecnie prezentowana jest tam twórczość Aleksandry Karwat, sandomierskiej artystki, która namalowała nowoczesny sad. Pokazywane są również prace Cezarego Łutowicza, projektanta i wykonawcy biżuterii z krzemieniem pasiastym. Jest również dużo informacji o tym kamieniu.

Wcześniej w tym pomieszczeniu znajdowała się sala miast partnerskich Sandomierza, ale została przeniesiona na parter zabytkowego Ratusza, który wcześniej wyremontowano.

W otwarciu Saloniku Sandomierskiego wziął udział burmistrz Marcin Marzec oraz starosta Marcin Piwnik, którzy zadeklarowali chęć korzystania z tego stylowego miejsca zapraszając tutaj na rozmowy i spotkania niektórych swoich oficjalnych gości.

Korzystanie z Saloniku Sandomierskiego jest bezpłatne. Miejsce jest dostępne w godzinach pracy Centrum Informacji Turystycznej, które w sezonie, czyli do 1 września czynne jest codziennie od 10 do 18. Potem ten grafik ulega zmianie.

Reklama