Salwą honorową upamiętnili „Wilka”

Data publikacji: 06.06.2021 18:22
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
06.06.2021 Miedziana Góra. Pomnik żołnierzy AK. Uroczystości upamiętniające rocznicę śmierci podporucznika Zbigniewa Kruszelnickiego - „Wilka”

06.06.2021 Miedziana Góra. Pomnik żołnierzy AK. Uroczystości upamiętniające rocznicę śmierci podporucznika Zbigniewa Kruszelnickiego - „Wilka”
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Salwą honorową i złożeniem kwiatów upamiętniono podporucznika Zbigniewa Kruszelnickiego - „Wilka”. Uroczystości upamiętniające rocznicę śmierci dowódcy oddziału dywersyjnego Armii Krajowej odbyły się tradycyjnie przy pomniku w Miedzianej Górze.

W tym miejscu 77 lat temu - 5 czerwca 1944 roku, podporucznik Zbigniew Kruszelnicki - „Wilk” zginął wraz z dwoma innymi polskimi żołnierzami, podczas próby przejęcia niemieckiego samochodu wojskowego. Jak poinformował Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”, mimo młodego wieku, zaledwie 22 lat, Kruszelnicki „Wilk” był bardzo doświadczonym dowódcą.

- Pochodził z Grudziądza i perfekcyjnie posługiwał się językiem niemieckim, co wykorzystywał w konspiracji. Był dobrze wykształcony. Już w trakcie wojny ukończył studia wyższe. Jego autorskim pomysłem było przebieranie się za niemieckiego oficera, dzięki czemu jego oddział mógł z łatwością rozbrajać oficerów Wehrmachtu - dodał.

W uroczystościach wziął udział wójt Miedzianej Góry, Damian Sławski, który podkreślił, że władze samorządowe kultywują pamięć o lokalnych bohaterach II wojny światowej.

- Od dwóch lat, z uwagi na pandemię, spotykamy się w skromniejszym gronie. Myślę jednak, że żar patriotyzmu, który tkwi w naszych sercach jest tak samo gorący. Mam nadzieję, że w kolejnych latach z jeszcze większym zaangażowaniem i w liczniejszym gronie będziemy spotykać się, aby w tym miejscu oddawać cześć bohaterom poległym za ojczyznę - dodał.

W dzisiejszych uroczystościach w Miedzianej Górze wzięli również udział przedstawiciele stowarzyszenia Kieleccy Patrioci.

Podporucznik Zbigniew Kruszelnicki „Wilk” zasłynął między innymi z akcji na Czerwonej Górze z 31 maja 1944 roku. Wówczas jego oddział przechwycił listę 224 osób przeznaczonych do aresztowania, zabijając przy tym dwóch oficerów Gestapo. Zbigniew Kruszelnicki zginął 5 czerwca 1944 roku w Miedzianej Górze, podczas próby zdobycia niemieckiego samochodu wojskowego.

W 2017 roku Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” nakręciło film o Zbigniewie Kruszelnickim - „Wilku”, który w Internecie obejrzało już ponad 800 tys. widzów.

Reklama