Samorząd województwa daje pieniądze na zdrowie pracujących

Data publikacji: 24.09.2020 16:43
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
03.07.2019 / Fot. Magdalena Blicharska / Radio Kielce

Milion złotych na poprawę stanu zdrowia świętokrzyskich pracowników przeznaczy urząd marszałkowski w Kielcach. Stosowną uchwałę w tej sprawie przyjął zarząd województwa.

Jak informuje wicemarszałek Renata Janik, o pieniądze mogą się starać pracodawcy z Kielc i 11 gmin okalających miasto.

- Zachęcam wszystkich przedsiębiorców, pracodawców do tego, by składali stosowne wnioski. Z tych środków mogli będą przeprowadzić kompleksowe badania dla swoich pracowników, także zakupić karnety na siłownię, fitness, albo basen. Będą mogli również doposażyć stanowiska pracy w celu zapewnienia ergonomii i bezpieczeństwa - dodała Renata Janik.

Ponadto obradujący zarząd województwa podjął uchwałę o przeznaczeniu 5,4 mln zł na wykonywanie przez placówki medyczne badań mammograficznych i cytologicznych.

- Dzisiaj walczymy z pandemią koronawirusa, ale nie tylko ten patogen jest dla nas niebezpieczny. Bardziej groźne są choroby nowotworowe, w tym m.in. rak piersi i rak szyjki macicy. Te nowotwory co roku zbierają ogromne, śmiertelne żniwo wśród kobiet - dodała Renata Janik.

Zarząd województwa świętokrzyskiego zdecydował również o rozdysponowaniu 1,5 mln zł na zorganizowanie opieki długoterminowej świadczonej przez pielęgniarki, lekarzy lub fizjoterapeutów dla osób, które mają trudności w samodzielnym funkcjonowaniu w życiu codziennym z powodu wieku lub choroby. Opieka ta może zostać zapewniona w wyspecjalizowanej placówce hospicyjnej, czy paliatywnej albo w środowisku domowym osoby wymagającej opieki medycznej.   
Nabór wniosków do tych trzech programów potrwa od 30 października do 20 listopada 2020 roku.

Reklama