Samorządy dziękują i proszą o dalsze wsparcie z Funduszu Inwestycji Lokalnych

Data publikacji: 24.09.2020 18:50
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
24.09.2020. Kazimierza Wielka. Na zdjęciu (od lewej): Edward Krupa - wójt Bejsc, poseł Krzysztof Lipiec, Marek Juszczyk - burmistrz Skalbmierza, Sławomir Kowalczyk - burmistrz Opatowca

24.09.2020. Kazimierza Wielka. Na zdjęciu (od lewej): Edward Krupa - wójt Bejsc, poseł Krzysztof Lipiec, Marek Juszczyk - burmistrz Skalbmierza, Sławomir Kowalczyk - burmistrz Opatowca
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości spotkał się z samorządowcami powiatu kazimierskiego. Burmistrzowie i wójtowie prosili m.in. o wsparcie przy ubieganiu się o dopłaty w drugiej turze naboru do Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Rządowy fundusz, to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln do ponad 93 mln zł. Łącznie w skali całego kraju, jest to 6 mld zł.

Jak informuje poseł Krzysztof Lipiec, 6 mld zł z rządowej puli zostało już wyasygnowanych. W naszym województwie, to niespełna ćwierć miliarda złotych.

- Przed samorządowcami kolejne wyzwanie w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych. Rząd przeznaczył kolejne 6 mld zł. Będą oceniane konkretne projekty. Wnioski mają być kierowane do Prezesa Rady Ministrów elektronicznie, za pośrednictwem wojewody - przypomina parlamentarzysta.

- Polski rząd stanął na wysokości zadania. Ubytek dochodów w poszczególnych budżetach samorządów został zrekompensowany poprzez tarczę antykryzysową przygotowaną specjalnie dla samorządów w postaci Funduszu Inwestycji Lokalnych - dodaje.

Burmistrz Opatowca Sławomir Kowalczyk powiedział, że samorząd aplikuje o pomoc z tarczy antykryzysowej w różnych wymiarach. Dodał, że gmina stara się poszerzyć możliwości zarówno w obszarze ekologii, kultury, edukacji, czy zdrowia.

- Zdajemy sobie sprawę, że przy próbie pozyskania środków w drugiej turze, ze względu na nowe kryteria nie będzie łatwo. Kwota duża, myślę, że i wniosków będzie odpowiednio dużo. Liczymy jednak, że będą one na tyle dobre, potrzebne dla społeczeństwa i będą pod czujną uwagą, tak, aby te przedsięwzięcia wpisane do wniosków udało się zrealizować - zaznacza.

Z kolei Marek Juszczyk burmistrz Skalbmierza, w imieniu samorządowców podziękował za pierwszą transzę środków na realizację inwestycji w ramach funduszu. Teraz liczy na wsparcie przy realizacji inwestycji na terenie gminy Skalbmierz.

- Wnioski, które złożyła gmina Skalbmierz są bardzo ważne dla samorządu i mieszkańców. Głęboko wierzymy, że dzięki pomocy rządu uda się zrealizować zamierzone przedsięwzięcia, a już niedługo będziemy się mogli pochwalić efektami - zaznacza.

Edward Krupa, wójt gminy Bejsce podkreślił, że środki z pierwszej transzy Funduszu Inwestycji Lokalnych, zostaną przeznaczone na budowę nowego przedszkola. Jak mówi, również w II turze, zostało złożonych kilka wniosków.

- To wnioski o pomoc przy najpotrzebniejszych zadaniach. To inwestycje, które nakierowane są na poprawę jakości życia mieszkańców, inwestycje, które przyczynią się do zminimalizowania kosztów i oszczędności w budżecie gminnym - dodaje.

Pieniądze będą przyznawane w formie przelewów na wniosek samorządów.

Reklama